Egoizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Egoizmi ka të bëjë me një sërë qëndrimesh dhe sjelljesh që kanë si synim të vetëm ndjekjen e interesit të subjektit që është autor i këtyre veprimeve.[1] Rrënja e termit është fjala latine ego, që do të thonë unë.

Citate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Selfish", Merriam-Webster Dictionary

Socrates.png Ky artikull në lidhje me Filozofia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.