Eisenstadt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eisenstadt
Qytet
noform
Qendra e Qytetit
Vendndodhja
Eisenstadt is located in Austria
Eisenstadt
Eisenstadt

Koordinatat: 47°51′0″V 16°31′0″L / 47.85000°V 16.51667°L / 47.85000; 16.51667

Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Shteti federal Burgenland
Qarku Qarku Statutori
Kryetari i Bashkisë Andrea Fraunschiel
Partia Partia Popullore Austriake
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.91 km2
Lartësia 182 m (m.n.d.)
Popullsia 13,485 banorë
Dendësia 310 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 7000
Targa E
Koordinatat 47° 51′ 0″ Veri

16° 31′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.eisenstadt.gv.at/

Eisenstadt (hungarisht: Kismarton, kroatisht: Željezni, sllovenisht: Železno) është qytet në Austri. Sipas vitit 2012, ky qytet ka pasur 13,165 banorë. Eisenstadt ndodhet në Burgenlandin verior përafërsisht 55 km jug të Vjenës.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i qytetit do të thotë Qytet i hekurt dhe i referohet historisë së minierave të hekurit dhe tregtisë së hekurit.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]