Eisenstadt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eisenstadt
Qytet
Qendra e Qytetit
Qendra e Qytetit
Popullsia
 • Gjithsej13.485
{{{postal_code_type}}}
7000
TargatE
Faqja zyrtarewww.eisenstadt.gv.at/

Eisenstadt (hungarisht: Kismarton, kroatisht: Željezni, sllovenisht: Železno) është qytet në Austri. Sipas vitit 2012, ky qytet ka pasur 13,165 banorë. Eisenstadt ndodhet në Burgenlandin verior përafërsisht 55 km jug të Vjenës.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i qytetit do të thotë Qytet i hekurt dhe i referohet historisë së minierave të hekurit dhe tregtisë së hekurit.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]