Ejakulimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Ejakulimi apo Derdhja është përjashtimi i një lëngu biologjik, në afrim apo në momentin e orgazmës gjatë një marrëdhënie seksuale, një masturbimi, apo gjatë një ëndërre erotike) . Tek meshkujt, ejakulimi është i përbërë nga sperma dhe nga lëngu seminal, kurse tek femra, është një lëng i sekretuar nga gjendrat skene.