Jump to content

Ejakulimi i mashkullit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sperma udhëton nga epididymis përmes vas deferens duke u përzier me lëngjet nga gjëndrat ndihmëse mashkullore ndërsa hyn në uretër. Kontraksionet ritmike të dyshemesë së legenit dhe të muskujve bulbospongiozë e shtyjnë spermën drejt mishit urinar duke e nxjerrë atë nga penisi në disa flukse.

Ejakulimi është shkarkimi i spermës (ejakulati; normalisht që përmban spermë) nga trakti riprodhues mashkullor si rezultat i një orgazme. Është faza përfundimtare dhe objektivi natyror i stimulimit seksual mashkullor dhe një komponent thelbësor i ngjizjes natyrale. Ejakulimi mund të ndodhë spontanisht gjatë gjumit dhe është një pjesë normale e zhvillimit seksual të njeriut (një emetim nate ose "ëndërr e lagësht"). Në raste të rralla, ejakulimi ndodh për shkak të sëmundjes së prostatës. Anejakulimi është gjendja e paaftësisë për të ejakuluar. Ejakulimi është zakonisht shumë i këndshëm për meshkujt; dysejakulimi është një ejakulim që është i dhimbshëm ose i pakëndshëm. Ejakulimi retrograd është gjendja ku sperma udhëton prapa në fshikëz dhe jo jashtë uretrës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]