Derdhja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ejakulacioni tek Meshkujt)
Jump to navigation Jump to search

Ejakulimi apo derdhja është përjashtimi i një lëngu biologjik, në afrim apo në momentin e orgazmës gjatë një marrëdhënie seksuale, një masturbimi, apo gjatë një ëndërra erotike). Tek meshkujt, ejakulimi është i përbërë nga sperma dhe nga lëngu seminal, kurse tek femra, është një lëng i sekretuar nga gjëndrat skene. Në gjuhen popullore te rendomt eshte derdhja e spermes,lirim nga organizmi i spermes me rastin e arritjes se knaqesise sexuale. Ejakulimi ndodh rendom gjat mardhenjeve sexuale dhe me mosturbim,mirpo eshte edhe nje rast tjeter apo moment kur nje mashkull mundet me ejakuluar.Eshte gjendja e gjumit,apo ne enderr kur mashkulli endrron nje femer duke u ledhatuar,perqafuar apo edhe duke kryer aktin sexual.Ejakulimi kryhet gjithnje kur penisi eshte i erektuar (quar,ngritur)pa marr parasysh arsyet pse ai eshte ne erekcion,nga ndjenjat sexuale apo nga nje veprim mekanik ngrohes. Ndodh qe ejakulimi te kryhet edhe kur penisi nuk eshte ne erekcion te plote,kur penisi vetem jep shenja ngacmimi,kjo ndodhe te ngacmimet e nxehta sexuale,kur pregaditja per sex eshte e ngutshme dhe e percjell me frike.Apo thene ndryshe kur pregaditja psiqike sexuale eshte me e shpejt se sa pregaditja fizike e penisit.Per ejakulim te mire dhe te lehte kerkohet qe penisi te jet i nxehte,i ngritur dhe i lagur nga sekrecioni (lenge ngjites qe pregadit rruget per ejakulim dhe akt sexual).Gjithashtu per ejakulim te lehte dhe me kenaqesi,penisi duhet te jet i drejtuar, i lire dhe me koke te poshte apo horizontal. Per te ejakuluar, penisi rritet, skuqet dhe trashet, e sidomos koka e penisit trashet me shume.Kjo ndodh edhe gjat ejakulimit me akt sexual edhe gjat mosturbimit (nderkatjes-ferkimit,pop)Jan kto procese te nevojshme, pastaj para se te ejakulojm,penisi derdh nje lenge tjeter, sekrecion i cili trason rrugen spermes per t e dale me lehte dhe eshte shenje se ejakulimi nuk do te vonoj.Te ejakulosh eshte knaqesi e veqant te meshkujt, nuk e di te femrat por e njejta ndjenje duhet te jete.Harruam te permendim se gjat ejakulimit, ne derdhim sperm siq e permendem edhe me larte.Sperma eshte lenge me ngjyre te perhimt,ne te kullme apo si te bardhe.Ka arom te veqant dhe eshte material i ngjizur. Ejakulimi zakonisht behet ne vagine apo jasht saj.Kur mardhenja sexuale kryhet pa mbrojtje sperma derdhet ne vagine kur duam te mbreohemi ajo derdhet jasht vagines.Kur behet fjale per mbrojtje apo jo,mendohet ne shtatzeni apo mbrojtje nga infeksionet vaginale dhe te penisit.Per te kenaqur epshet sexuale ejakulimi po praktikohet edhe ne goje apo anus,varsisht ku kryhet knaqesia sexuale.Harruam te themi se nganjeher ejakulimi eshte proces i ngutshem por ndonjeher edhe zgjat.Kjo varet edhe nga mosha e mashkullit dhe arsyes pse ejakulon,gjendesh para femres apo mekanikisht ejakulon.Gjat mardhenjes sexuale ndodh qe mashkulli te ejakulon disa her ne sasi te vogla sperme.Kjo varet nga teknikat qe perdore mashkulli apo femra.Mbenda dites nje mashkull normalisht munde te ejakuloj 3-4 her apo me shume por ndodh qe edhe me pak.ZM