Jump to content

Orgazma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frenzy of Exultations (1894) nga Wladysław Podkowiński.

Orgazma (greqisht: orgazmos; "eksitim, ënjtje"), ose kulm seksual (ose thjesht kulm), është shkarkimi i papritur i eksitimit të akumuluar seksual gjatë ciklit të përgjigjes seksuale, që rezulton në kontraktime muskulore ritmike dhe të pavullnetshme në rajonin e legenit të karakterizuar nga kënaqësia seksuale. Të përjetuara nga meshkujt dhe femrat, orgazmat kontrollohen nga sistemi nervor i pavullnetshëm ose autonom. Ato zakonisht shoqërohen me veprime të pavullnetshme, duke përfshirë spazma muskulare në zona të shumta të trupit, një ndjesi euforike të përgjithshme dhe, shpesh, lëvizje dhe vokalizime të trupit. Periudha pas orgazmës (e njohur si faza e zgjidhjes) është zakonisht një përvojë relaksuese, që i atribuohet çlirimit të neurohormoneve oksitocinë dhe prolaktinë, si dhe endorfinës (ose "morfinës endogjene").

Orgazmat njerëzore zakonisht vijnë nga stimulimi fizik seksual i penisit tek meshkujt (zakonisht i shoqëruar me derdhje) dhe i klitorisit tek femrat. Stimulimi seksual mund të jetë me vetë-praktikë (masturbim) ose me një partner seksual (seks depërtues, seks jo-depërtues ose aktivitete të tjera seksuale).

Efektet shëndetësore që rrethojnë orgazmën e njeriut janë të ndryshme. Ka shumë përgjigje fiziologjike gjatë aktivitetit seksual, duke përfshirë një gjendje të relaksuar të krijuar nga prolaktina, si dhe ndryshime në sistemin nervor qendror, si një ulje e përkohshme e aktivitetit metabolik të pjesëve të mëdha të korteksit cerebral, ndërkohë që nuk ka ndryshim ose rritje metabolike. aktiviteti në zonat limbike (d.m.th., "kufitare") të trurit. Ka gjithashtu një gamë të gjerë të mosfunksionimeve seksuale, siç është anorgazmia. Këto efekte ndikojnë në pikëpamjet kulturore të orgazmës, të tilla si besimet se orgazma dhe shpeshtësia ose qëndrueshmëria e saj janë ose të rëndësishme ose të parëndësishme për kënaqësinë në një marrëdhënie seksuale, dhe teoritë rreth funksioneve biologjike dhe evolucionare të orgazmës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]