Ekenäs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ekenäs
Tammisaari
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej14.754

Ekenäs është qytet në Finlandë, është themeluar në vitin 1546 dhe u bashkua me Pohja dhe Karis më 1 janar 2009. Ekenäs ndodhet në provincën e Finlandës Jugore. Qyteti ka 14.754 banorë dhe dendësia e qytetit është 20.3 kilometra katrorë. 81% folës folin suedisht, ndërsa 17% folës folin finlandisht.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sigfrid Aron Forsius, astronom
 • Uno Cygnaeus, pedagog
 • Helene Schjerfbeck, artsite
 • Gustaf John Ramstedt, gjuhëtar
 • Hugo Ekhammar, shkrimtare
 • Sebastian Lybeck, shkrimtarë të librave për fëmijë
 • Allan Schulman, journalist
 • Ole Torvalds, poet
 • Jarl Sjöblom, romancier
 • Mona Leo, artiste e teatrit për kukulla
 • Henrik Cederlöf, shrkimatarë
 • Signe Yletyinen, artist
 • Monika Fagerholm, shkrimtare
 • Marianne Alopaeus, shkrimtare