Elena Kondakova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Yelena Vladimirovna Kondakova
Yelena Kondakova.jpg
Kozmonaute RKA
Born (1957-03-30) 30 Mars, 1957 (64 vjeç)
Nationalityruse[1]

Yelena Vladimirovna Kondakova (Rusisht: Елена Владимировна Кондакóва; e lindur më 30 Mars, 1957) ishte kozmonautja femër e tretë sovjetike/ruse që udhëtoi në hapësirë dhe gruaja e parë që ka bërë një fluturim të gjatë në hapësirë.[2] Udhëtimi i saj i parë në hapësirë ishte në Soyuz TM-20 në 4 tetor 1994. Ajo u kthye në Tokë në 22 mars 1995, pas pesë muajsh qëndrim në stacionin hapësinor Mir. Fluturimi i dytë i Kondakova-s ishte si një mision special në Anijes kozmike Atlantis të Shteteve të Bashkuara gjatë misionit STS-84 në maj të vitit 1997. Ajo ishte rusja në hapësirë, deri kur pasardhësja e saj, kozmonautja Elena Serova fluturoi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) më 25 shtator të vitit 2014.

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Heroinë i Federatës ruse[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Alexander B. Zheleznyakov (3 maj 2001). "Kondakova". Encyclopedia Astronautica (në anglisht). Mark Wade.
  2. ^ http://www.space-travel.com/reports/The_Story_Of_Women_In_Space_999.html
  3. ^ http://www.jsc.nasa.gov/Bios/htmlbios/kondakov.html

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]