Jump to content

Elisabeth Abegg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Luise Wilhelmine Elisabeth Abegg(3 mars 1882 - 8 gusht 1974) ishte një edukatore Gjermane dhe luftëtare e rezistencës kundër nazizmit. Ajo sigurohet strehim për rreth 80 hebrenjve gjatë Holokaustit dhe u njoh si pasojë e Nderimi Ndër Kombe.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abegg ka lindur në 1882 në Strasburg, atëherë një pjesë e Gjermanisë, nga Johann Friedrich Abegg, një jurist, dhe Marie Caroline Elisabeth (Rahm) Abegg. Në vitin 1912, ajo u regjistrua në Universitetin e Leipzig, ku studioi histori, filologjinë klasike dhe Studimet Romancës, dhe u diplomua me një doktoraturë në 1916. [1] Ajo u zhvendos në Berlin në vitin 1918, kur rajoni Alsace u bonifikuar nga Franca. Në Berlin, ajo u përfshi në punën e pasluftës humanitare të organizuar nga komuniteti kuakeri. Ajo vdiq në vitin 1974[2] Ajo u bë një mësues në Berlin Luisengymnasium (de) në Berlin-Mitte në vitin 1924 dhe ishte një anëtare aktive e Partisë Demokratike Gjermane.[1]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abegg mori Urdhërin e Meritës të Republikës Federale të Gjermanisë (Verdienstkreuz am Bande) në vitin 1957. Në vitin 1967, ajo u njoh si Nderimi Ndër Kombe., nga Yad Vashem.[3] Një pllakë përkujtimore u ngritur në lagjen e saj Tempelhof në vitin 1991 dhe një rrugë në Mitte Berlinit, Elisabeth-ABEGG-Straße, u emërua pas saj në vitin 2006. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Elisabeth Abegg (geb. 1882 - gest. 1974)". Gedenkstätte Stille Helden (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2014. Marrë më 9 dhjetor 2015.
  2. ^ Haag, John (2002). "Abegg, Elisabeth (1882–1974)". Women in World History: A Biographical Encyclopedia. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2016. Marrë më 9 dhjetor 2015 – nëpërmjet HighBeam Research. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Elisabeth Abegg Arkivuar 18 qershor 2018 tek Wayback Machine - Yad Vashem