Elsie Owusu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

'Elsie Owusu' OBE është një arkitekte e lindur Gana, një anëtare themeluese dhe kryetarja e parë i Shoqatës së Arkitektëve me ngjyrë. [1][2][3] Ajo është gjithashtu e njohur të ketë bashkë-udhëhequr renovimin e Gjykatës Supreme të Mbretërisë së Bashkuar në vitin 2009 [1] dhe ka punuar në stacionin e tubacionit Green Park. [2]

Edukimi dhe karriera[redakto | përpunoni burim]

Owusu mori pjesë në Streatham dhe Clapham High School në Londër.

Çmimet[redakto | përpunoni burim]

Ajo u votua si një grua afrikane e biznesit në vitin 2014. [4][5]

Ajo mori një OBE në listën e Ditëlindjes së Mbretëreshës së vitit 2003.


Referime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ a b Adam Lusher (2 December 2015). "Riba run like a racist 'boy's club', says leading female architect". The Independent (në anglisht). Marrë më 22 January 2016. 
  2. ^ a b "Elsie Owusu OBE". Royal Institute of British Architects. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 22 January 2016.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  3. ^ "Elsie Owusu". Architects' Journal. 12 January 2012. Marrë më 22 January 2016. 
  4. ^ "Award Winners 2014" Archived 19 July 2018[Date mismatch] at the Wayback Machine., African Enterprise Awards.
  5. ^ "Africa’s Business Woman of the Year, Elsie Owusu offers advice for architects hoping to break into the region", Building Construction Design, 8 December 2014.