Emil Boc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Emil Boc (shqiptimi: [eˈmil ˈbok]; lindur më 6 shtator 1966) është një politikan rumun i cili ishte Kryeministër i Rumanisë nga 22 dhjetori 2008 deri më 6 shkurt të vitit 2012 dhe është kryetari aktual i bashkisë së Cluj-Napoca, qyteti më i madh i Transilvanisë, ku ai iu zgjodh fillimisht në qershor 2004. Boc ishte edhe kryetari i Partisë Liberale Demokratike, e cila e propozoi dhe e mbështeti atë si Kryeministër në fund të vitit 2008, nga dhjetor 2004 deri në qershor 2012. Në 13 tetor të vitit 2009, kabineti i tij ra pas humbjes së një mocioni votëbesimi në parlament. Ai ishte duke vepruar si kreu i ushtruesit të detyrës së kabinetit derisa një Kryeministër dhe një kabinet i ri u konfirmuan nga parlamenti. Më 17 dhjetor të vitit 2009, Presidenti Traian Băsescu e caktoi atë përsëri për të formuar një qeveri të re, duke marrë më pas votën e besimit nga Parlamenti.

Më 6 shkurt 2012, Boc i paraqiti dorëheqjen presidentit, duke cituar nevojën për të "uliur tensionin politik dhe social" mbi shkurtimet e shpenzimeve.[1]

Emil Boc kandidoi për kryetar bashkie të Cluj-Napoca në qershor të vitit 2012 dhe fitoi zgjedhjet.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emil ishte i biri i Ioan dhe Ana Boc. Lindi në fshatin Răchițele, komuna Mărgău, Qarku Cluj. Ai ka tre vëllezër më të mëdhenj (Ioan, Gheorghe, dhe Traian) dhe një motër (Dorina). Emil Boc dhe bashkëshortja e tij, Oana, një lektore universiteti me të cilën ai u martua në korrik të vitit 1994, kanë dy vajza, Cezara dhe Patricia. Ai dhe familja e tij i përkasin Kishës Ortodokse rumune.[2]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hyrja e Boc në  politikën rumune ishte në vitin 2003, kur ai u zgjodh ekzekutiv kryetari i Partisë Demokratike; ai ishte propozuar nga Traian Băsescu. Puna e tij origjinale ishte për të përcaktuar në mënyrë të qartë identitetin Partisë Demokratike në mënyrë që ajo të mos ngatërrohej me Partinë Kombëtare Liberale.[3]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Romania PM Emil Boc resigns after austerity protests". BBC News. 6 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ (Romanian) Clarification Arkivuar 19 gusht 2012 tek Wayback Machine, gov.ro, 5 January 2009; accessed 26 May 2009
  3. ^ (Romanian) Mircea Marian, "Basescu il impinge pe Boc in functia de presedinte executiv al PD Arkivuar 20 korrik 2012 tek Archive.today", Adevărul, 8 October 2003