Emmonak, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emmonak, Alaska
Anglisht : Emmonak
qytet
Vendndodhja
Emmonak, Alaska is located in SHBA Alaska
Emmonak, Alaska
Emmonak, Alaska

Koordinatat: 62°46′38″V 164°32′42″P / 62.77722°V 164.54500°P / 62.77722; -164.54500

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Wade Hampton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.4 km2
 •  tokësore 19.4 km2
 •  ujore 2.9 km2
Lartësia 2 m (m.n.d.)
Popullsia 831 banorë (2007)
Të dhëna të tjera
Themelimi February 13, 1964[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99581
Prefiksi 907
Koordinatat 62° 46′ 38″ Veri

164° 32′ 42″ Perëndim

Emmonak, Alaska (Emmonak) është një qytet në qarkun Wade Hamptonshtetit federal Alaska, SHBA. Në Emmonak, Alaska jetojnë 831 banorë (2007)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 22.4 km2 (8.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 2 m (7 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 32. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Emmonak, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale