Emtithal Mahmoud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emi Mahmoud Islamic Poet.jpg
Vendlindja Darfur, Sudan
Arsimimi Yale University
E njohur për  fituese e kampionatit Individual World Poetry Slam (2015) dhe bashkë-fituese e Women of the World Poetry Slam (2016)

Emtithal "Emi" Mahmoud është një poete dhe aktiviste që e fitoi në vitin 2015 kampionatin Individual World Poetry Slam.[1] Në vitin 2018, ajo u bë një ambasadore e UNHCR - Goodwill Ambassador.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mahmoud ka lindur në Darfur, Sudan, dhe u zhvendos me familjen e saj, në Jemen , kur ajo ishte një fëmijë e vogël. Më pas ajo u zhvendos në Shtetet e Bashkuara në vitin 1998.[2] Kur ajo ishte shtatë vjeçe, ajo u kthye në Sudan, ku prindërit e saj morën pjesë në një protestë pasi qeveria ndaloi pagimin e mësuesve. Ajo dhe miqtë u fshehën nën shtrat nga frika. Ajo thotë se përvoja bëri përshtypje tek ajo për vlerën e arsimit.[3] Mahmoud mori pjesë në Shkollën e Lartë Julia R. Masterman në Filadelfia dhe fitoi bursën e Leonore Annenberg, një çmim që mbulonte të gjitha shpenzimet për katër vjet në çdo kolegj në Shtetet e Bashkuara.[4]

Ajo shkoi në Universitetin Yale ku ajo ka studiuar Antropologji dhe Biologji Molekulare.[5] Ajo diplomoi në vitin 2016.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hardman, Ray (28 tetor 2015). "Yale Student Wins International Poetry Slam Competition". WNPR News. Marrë më 23 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Flood, Alison (4 nëntor 2015). "Darfur poet triumphs in international poetry slam". The Guardian. Marrë më 23 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Emtithal Mahmoud and the poetry of resilience". Public Radio International (në anglisht). Marrë më 2016-12-22.
  4. ^ Clark, Vernon (2 maj 2011). "Philly high school standout, a child of Darfur, wins prestigious scholarship". The Philadelphia Inquirer. Marrë më 23 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ https://www.tedmed.com/speakers/show?id=627327
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 qershor 2018. Marrë më 1 gusht 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)