Jump to content

Enigma (projekt muzikor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
ENIGMA

Enigma është një projekt muzikor i nisur nga Michael Cretu (sqt.: majkëll Kretu) dhe gruaja e tij Sandra Chretu në vitin 1990. Michael është producent dhe kompozitor ; Sandra shpesh pajis këngët e Enigmës me zëra (vokale). Çifti ka punuar gjithashtu së bashku nën emrin Sandra. Pesë studio albume janë prodhuar nën emrin e projektit. Po punohet për të gjashtin, parashikuar të publikohet nga fundi i vitit 2006.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet e përpiluara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disk këngët njëshe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DVD-të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Enigma.de – Faqja rrjetore zyrtare e Enigma-s (gjermanisht).
  • Enigma.com Faqe tifozesh se Enigma-s (anglisht).