Jump to content

Enis Alushi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Enis Alushi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëEnis Alushi
Datëlindja (1985-12-22) 22 dhjetor 1985 (38 vjeç)
VendlindjaMitrovica, Kosova
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
FC St. Pauli
Numri19
Karriera me të rinjtë
1992–1994TV Oberhundem
1995–1998Borussia Dortmund
1998–2003Sportfreunde Siegen
2003–20041. FC Köln
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–20061. FC Köln II45(6)
2006–20071. FC Köln1(0)
2007–2008SV Wehen Wiesbaden13(0)
2008–2012SC Paderborn 07136(7)
2012–2014FC Kaiserslautern18(1)
2013FC Kaiserslautern II3(0)
2014–FC St. Pauli44(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Enis Alushi (i lindur më 22 dhjetor 1985) është futbollist profesionist shqiptar i Kosovës i cili luan si mesfushor për 1. FC Nürnberg dhe ekipin kombëtar të Kosovës.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alushi ka lindur në Mitrovicë, nga prindër shqiptarë të Kosovës. Në qershor të vitit 2011, ai filloi të dilte me futbollisten Fatmire Bajramaj. Çifti shpalli fejesën vitin e ardhshëm. Menjëherë pas, në shtator 2012, të dy pësuan lëndime të ligamentit të kryqëzuar në ndeshjet brenda 72 orëve nga njëra tjetra Çifti u martua në dhjetor 2013.