Fatmire Bajramaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fatmire Bajramaj
Të dhënat personale
Data e lindjes 1 prill 1988
Vendi i lindjes Pejë, Kosovë
Gjatësia 1,70 m (5 ft 7 in)
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Paris Saint-Germain
Numri 19
Kariera në rini
1993–1998 DJK/VfL Giesenkirchen
1998–2004 FSC Mönchengladbach
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2004–2009 FCR 2001 Duisburg 84 (30)
2009–2011 1. FFC Turbine Potsdam 40 (29)
2011–2014 1. FFC Frankfurt 27 (10)
2014– Paris Saint-Germain 14 (5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Fatmire Bajramaj lindi më 1 prill 1988Gurakofc, Pejë, është futbolliste shqiptaro-gjermane që luan në Gjermani dhe është lojtare e kombëtares gjermane për femra.

Jeta private[redakto | redakto tekstin burimor]

Fatmire është ndihmëse e avokatit të tatimit. Më 1 korrik 2007, ajo është futur si ushtare në detyrë obliguese në Bundeswehr të Gjermanisë. Që nga fillimi i vitit 2007, "Lira" është e fejuar me aktorin kosovar Eshref Durmishi, që ndër tjera luajti rolin kryesor në filmin gjermano-grekë "Eduart".

Suksese[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Kampione e Europës në futboll për femra 2006
  • Kampione e botës në futboll për femra 2007
  • fituese e Kupës së UEFA-s,

Fatmire Bajramaj është njëra prej 10 kandidateve të nominuara nga Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) dhe revista franceze, France Football, për çmimin ‘FIFA Women's World Player 2010’ (FIFA Futbollistja më e mirë e vitit në botë), i cili do të ndahet më 10 janar të vitit të ardhshëm.[1]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Category:Fatmire Bajramaj

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Futboll - Gazeta Express