Enrique Hernandez Jr.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Enrique Hernandez, Jr. 2016.

Enrique Hernandez Jr. (i lindur më 2 nëntor 1955) është një avokat dhe ekzekutiv i biznesit. Ai është president dhe shef ekzekutiv i Inter-Con Security Systems, Inc. , dhe një drejtor i kompanisë Wells Fargo & Company. [1] Ai ka qenë kryetar joekzekutiv i McDonald's që nga maji i vitit 2016 dhe drejtor që nga viti 1996. [2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një antar i Los Anxhelosit, Hernandez u diplomua nga Shkolla e Mesme Loyola në vitin 1973. Ai mori diplomë BA në qeverisje dhe ekonomi nga Universiteti i Harvardit në vitin 1977 dhe u njoh si Studiues Kombëtar i Harvardit. Ai mori diplomën e tij JD nga Shkolla Ligjore e Harvardit në vitin 1980.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi të praktikojë ligjin me Brobeck, Pfleger dhe Harrison në Los Angeles në vitin 1980.

Hernandez u largua nga Brobeck, Pfleger dhe Harrison në vitin 1984 për t'u bashkuar me babanë e tij në Inter-Con, të cilin Hernandez kishte themeluar pas një karriere me Departamentin e Policisë në Los Angeles. Pozita e tij e parë me Inter-Con, në vitin 1984, ishte në cilësinë e nënkryetarit ekzekutiv dhe asistentit të përgjithshëm. Në vitin 1986 ai u zgjodh president dhe shef ekzekutiv. Nën udhëheqjen e tij, Inter-Con është rritur si një nga ofruesit më të mëdhenj të sistemit të sigurisë në mbarë botën, me 25,000 punonjës në Amerikën Veriore dhe Jugore, Evropë dhe Afrikë.

Në vitin 1993, kryetari Richard Riordan emëroi Hernandez në Komisionin e Policisë në Los Anxhelos, ku ai shërbeu si president deri në vitin 1995.

Ai u zgjodh drejtor i Korporatës së McDonald's në vitin 1996, [3] Nordstrom, Inc. , në 1997, dhe Wells Fargo & Company në 2003. Hernandez ishte gjithashtu drejtor i kompanisë Tribune nga viti 2001 deri në vitin 2007. Ai u zgjodh kryetar i Nordstrom në vitin 2006. Ai është gjithashtu kryetar i bordit të regjentëve të Shkollës së Mesme Loyola, nënkryetar i Muzeut të Artit në Los Anxhelos, nënkryetar i Spitalit të Fëmijëve në Los Anxheles, një drejtor i Fondacionit të Kujdesit Shëndetësor të Kalifornisë, një administrator i Universitetit të Notre Dame dhe i Kolegjit Pomona , dhe një anëtar i këshillit Këshillimor Kombëtar të Infrastrukturës, Komiteti Vizitor i Kolegjit të Harvardit dhe Komitetit të Burimeve të Universitetit të Harvardit.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 qershor 1982, ai u martua me Megan Beth McLeod. Çifti janë prindërit e pesë fëmijëve. Ai është me prejardhje meksikane-amerikane. [4]

Në fushën politike, ai mbështeti përpjekjen e Richard Riordan për t'u bërë Guvernator i Shtetit të Kalifornisë në 2003.   [ citim i nevojshëm ]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Enrique Hernandez Jr., director since 2003". Wells Fargo. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2014. Marrë më 23 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Brief – McDonald's Board of Directors names Enrique Hernandez Jr. Non-Executive Chairman". 26 maj 2016. Marrë më 31 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Board of Directors Biographical Information". McDonald's. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2015. Marrë më 3 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Zweigenhaft, Richard L. (7 prill 2006). "Diversity in the Power Elite: How it Happened, Why it Matters". Rowman & Littlefield Publishers. Marrë më 31 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)