Jump to content

Entuziazmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Burrat reagojnë me entuziazëm.

Në përdorimin modern, entuziazmi i referohet lumturisë, interesit ose miratimit intensiv të shprehur nga një person. Termi lidhet me lojën, shpikjen, optimizmin, gjallërinë, guximin dhe energjinë e lartë.[1] Fjala fillimisht u përdor për t'iu referuar një personi të pushtuar nga Zoti, ose dikujt që shfaqte devotshmëri të fortë.

  1. ^ Daniels, D.; Price, V. (2000). The Essential Enneagram. New York: HarperCollins. fq. 64. ISBN 0-06-251676-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)