Enver Mariq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Enver Marić)
Jump to navigation Jump to search
Enver Marić
Enver Maric - Hertha BSC Berlin (1).jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes (1948-04-23) 23 Prill 1948 (73 vjeç)
Vendi i lindjesMostar, FPR Yugoslavia
Gjatësia1,82 m (5 ft 12 in)
PozicioniPortier
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1967–1976Velež Mostar213(0)
1976–1978FC Schalke 0447(0)
1978–1985Velež Mostar226(1)
Ekipi kombëtar
1972–1976SFR Yugoslavia32(0)
Ekipet e menaxhuara
1998Fortuna Düsseldorf (caretaker)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Enver Mariq (lindur më 25 prill 1948) është një ish - futbollist, portier dhe trajner futbolli boshnjak.

Ai e filloi karrierën me FK Velež (1967-76), ku ai kishte arritur një rekord prej 600 paraqitjeve për një periudhë nëntë-vjeçare. Ai pastaj vazhdoi të luate edhe për klubin gjerman FC Schalke 04 (1976-78)[1] dhe ekipin kombëtar të futbollit ishjugosllav në vitin 1974 FIFA World Cup. Ai kishte luajtur 32 herë për ekipin e ish Jugosllavisë.

Ai u kthye përsëri në KF Velež 1987-90,por si trajner dhe pastaj edhe në Fortuna Düsseldorf 1993-1998 si dhe në Hertha BSC 2003-2010.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 tetor 2010, Mariq pësoi një goditje (sulm) në Berlin.[2]

Nderimet [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Individuale

Futbollist i Vitit: 1973

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Enver Maric" (në gjermanisht). fussballdaten.de. Marrë më korrik 16, 2013.
  2. ^ "Enver Marić doživio moždani udar". klix.ba. 7 tetor 2010. Marrë më korrik 16, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)