Eoceni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
System/
Period
Series/
Epoch
Stage/
Age
Age (Ma)
Neogeni Mioceni Aquitanian younger
Paleogeni Oligoceni Chattian 23.03 27.82
Rupelian 27.82 33.9
Eocene Priabonian 33.9 37.8
Bartonian 37.8 41.2
Lutetian 41.2 47.8
Ypresian 47.8 56.0
Paleocene Thanetian 56.0 59.2
Selandian 59.2 61.6
Danian 61.6 66.0
Cretaceous Upper/
Late
Maastrichtian older
Subdivision of the Paleogene Period
according to the ICS, as of 2017.[1]

Eoceni (shqiptimi: /ˈəˌsn,_ˈʔ/[2][3]) Epoka, e cila zgjat 56 deri në 33,9 milionë vjet më parë, është një ndarje e madhe e kohëzgjatjes gjeologjike dhe epokës së dytë të Periudhës Paleogene në Epokën Cenozoike. Eoceni mbulon kohën që nga fundi i epokës Paleocen në fillim të Epokës Oligocen. Fillimi i Eocenit shënohet nga një periudhë e shkurtër në të cilën përqendrimi i izotopit të karbonit 13C në atmosferë ishte jashtëzakonisht i ulët në krahasim me izotopin më të zakonshëm 12C. Fundi është vendosur në një ngjarje të madhe zhdukjeje të quajtur Coupure Grande ("Pushimi i Madh në vazhdimësi") ose ngjarja e zhdukjes Eoceni-Oligoceni, e cila mund të lidhet me ndikimin e një apo më shumë bolideve të mëdha në Siberi dhe në atë që është tani Gjiri i Chesapeake. Sikurse edhe në periudhat e tjera gjeologjike, shtresat që përcaktojnë fillimin dhe mbarimin e epokës janë të identifikuara mirë[4] edhe pse datat e tyre të sakta janë paksa të pasigurta.


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Epoka e Pleistocenin ose epoka e akullnajave

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ICS - Chart/Time Scale". www.stratigraphy.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Jones, Daniel (2003) [1917], Peter Roach, James Hartmann and Jane Setter (red.), English Pronouncing Dictionary, Cambridge: Cambridge University Press, ISBN 3-12-539683-2 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Eocene". Merriam-Webster Dictionary. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ The extinction of the Hantkeninidae, a planktonic family of foraminifera became generally accepted as marking the Eocene-Oligocene boundary; in 1998 Massignano in Umbria, central Italy, was designated the Global Boundary Stratotype Section and Point (GSSP).