Ergün Berisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ergün Berisha
Të dhënat vetjake
Datëlindja26 prill 1988 (33 vjet)
VendlindjaZyrihu, Zvicër
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Karriera me të rinjtë
2003–2007Grasshopper
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–2009Grasshopper II21(4)
2009–2013Udinese0(0)
2010–2011İstanbul BB (huazim)2(0)
2013–2016FC Wil50(1)
Karriera ndërkombëtare
2005Turqia nën-178(0)
2005–2006Turqia nën-184(0)
2005–2006Turqia nën-192(0)
2009Turqia nën-212(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Ergün Berisha (lindi më 26 prill 1988) është një ish-futbollistë turk me prejardhje kosovare.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Zyrih me kombësi zvicerane, Berisha e filloi karrierën e tij në Grasshopper Club Zürich dhe më 25 qershor 2009 iu bashkua Udineses. Pas dështimit për të bërë një paraqitje për Udinese, ai u largua për skuadrën turke Süper Lig İstanbul Büyükşehir Belediyespor në huazim deri në fund të sezonit më 1 shkurt 2010.

Berisha debutoi me klubin në Kupën Turke. Huazimi i tij u zgjat në korrik 2010 por u regjistrua zyrtarisht në Federatën Turke të Futbollit më 19 janar 2011. Ai luajti 1 ndeshje në sezonin 2010–11, dhe gjithashtu luajti 2 ndeshje në ligën rezervë.

Më 4 shkurt 2013, ai nënshkroi për ekipin e Ligës së Ndeshjes Zvicerane FC Wil.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është ish-anëtar i ekipit kombëtar të futbollit të Turqisë nën-17 në Kampionatin Botëror të FIFA nën-17 më 2005 dhe anëtar aktual i kombëtares turke nën-21 të futbollit[1] Ajo luajti ndeshjen e tij të parë nën-21 më 18 nëntor 2009, një barazim 0–0 me Estoninë nën-21.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Udinese'nin genç maestrosu: Ergün Berisha – Tam Saha Detay Sayfası
  2. ^ "Turkey U21 - Estonia U21" (në anglisht). 2009-11-18.