Ermal Panduri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ermal Panduri
Emri Ermal
Mbiemri Panduri
Lindur më 16 prill 1985
Lindur në Pejë
Kombësia shqiptare
Shtetësia kosovare, jugosllave
Profesioni gazetar

Ermal Panduri lindi në Pejë16 prill të vitit 1985, është aktor dhe gazetar shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollën fillore dhe të mesme i kreu në Pejë. Në vitin 2003 u regjistrua në Universitetin e Prishtinës në Fakultetin e Arteve dega Aktrim në klasën e Faruk Begollit. Në vitin 2006 diplomoi me shfaqjen "Profesor jam talent se jo mahi 7. Është gjenerata e fundit e Faruk Begollit.

Menjëherë pas diplomimit, zëri i Ermalit filloi të dëgjohej në Radio Dukagjini.

Është autor i emisionit të së premtes "Film n'radio", emision ky i cili flet për filmat më të ndjekur në Amerikë, duke u përqëndruar tek më i shikuari i javës.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]