Faruk Begolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Faruk Begolli
FarukBegolli.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 14 shkurt, 1944
Vendlindja Pejë, Mbretëria Shqiptare (1943–44)
Ditëvdekja 23 gusht, 2007
Vendvdekja Prishtinë
Kombësia shqiptar
Faqja zyrtare Kolosi i Kinematografise Kosovare

Faruk Begolli (Pejë, 14 shkurt 1944 - 23 gusht 2007) ka qenë aktor i mirënjohur shqiptar nga Kosova në ish-Jugosllavi dhe me famë mbarëballkanike.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Pejë më 14 shkurt 1944, i biri i kryebashkiakut Sefedin bej Begollit dhe Elmazes së Jashar Pashës.[1]

Studioi në Akademinë e Filmit dhe Teatrit në Beograd dhe diplomoi në vitin 1966. Faruk Begolli ishte gjithashtu një figurë e rëndësishme e Teatrit dhe Kinematografisë Kosovare. Ishte bashkëthemelues i degës së Aktrimi të Fakultetit të Artevetë të Universitetit të Prishtinës, ku edhe punoi si pedagog i lëndës së Aktrimit. Në vitet e 90-ta ai së bashku me Enver Petrovcin themeluan Teatrin "Dodona" në Prishtinë, në këtë Teatër ai angazhonte studentët e tij dhe aktorë të tjerë duke inskenuar shfaqje të ndryshme teatrale. Teatri "Dodona" u bë Teatri më i njohur në Kosovë gjatë këtyre viteve duke vazhduar deri më tani.

Regjisor dhe Dramaturg në Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Devolli, Blendi (2 tetor 2015). "Ky është rrëfimi për Sefedin Begun, babanë e Faruk Begollit". telegrafi.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]