Esh-Shamije

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
El-Shamije
الشامية (Al-Shamiya)
Qytet
noform
Vendndodhja
El-Shamije is located in Iraku
El-Shamije
El-Shamije
Vendndodhja e Al-Shamiya në Irak

Koordinatat: 31°57′49″V 44°35′56″L / 31.96361°V 44.59889°L / 31.96361; 44.59889

Administrimi
Shteti Flamuri Iraku
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 300,000 banorë
Koordinatat 31° 57′ 49″ Veri

44° 35′ 56″ Lindje

El-Shamije (arabisht: الشامية Al-Shamiya) është qytet në Irak, i cili gjendet rreth 147 km në jug të Bagdadit.

Vendbanimi daton që nga kohët sumeriane, por qyteti bashkëkohor, i quajtur "Hamidie" pas Abdyl Hamidit II, është themeluar në vitin 1822 gjatë periudhës osmane. U riquajt El-Shamije (që do të thotë levantas) pas themelimit të Mbretërisë së Irakut. Popullsia e qytetit është rritur shpejt, nga 189,000 në vitin 1997 në 230,974 në vitin 2007, për një 300,000 në vitin 2014. Popullsia është shi'ite me shekuj dhe shumë kanë prejardhjen nga fisi arab Nuha. Është i vendosur në fushë pjellore në rajonin e mesëm të Eufratit. Zona përreth qytetit është e dallueshme për prodhimet e saj, veçanërisht orizin, hurmat arabe dhe grurin.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]