Jump to content

Esther M. Conwell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Esther M. Conwell
U lind në(1922-05-23)23 maj, 1922
New York City
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
ShtetësiaShtetet e Bashkuara të Amerikës
ArsimiBrooklyn College në vitin 1942,
M.S. nga Universiteti i Rochester në vitin 1945,
Ph.D. në vitin 1948, nga Universiteti i Çikagos
Profesionifizikane dhe inxhiniere
ÇmimetIEEE Edison Medal (1997)
National Medal of Science

Esther M. Conwell (23 maj, 1922 - 16 nëntor 2014) ishte një fizikane dhe inxhiniere nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ajo është më e njohur për teorinë Conwell-Weisskopf e cila sqaron se si elektronet udhëtojnë nëpër gjysmëpërçues, një arritje që ndihmoi në revolucionimin e informatikës moderne.[1][2][3]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esther M. Conwell lindi në vitin 1922, në New York City. Conwell mori një B.A. në Fizikë np Brooklyn College në vitin 1942. Ajo pastaj shkoi në University of Rochester për të konkurruar me Victor Weisskopf për master (M.S) në fizikë në 1945. Ajo fillimisht kishte planifikuar të bënte një Ph.D. në Rochester, por që kur këshilltari i saj u nis për të punuar në Los Alamos një vit pasi ajo kishte filluar studimet, ajo ishte në gjendje e vetem të përfundonte një master. Conwell bashkëpunoi me Karl Lark-Horovitz dhe Vivian JohnsonPurdue University, në gjysmëpërçuesit fizik të silicit dhe germaniumit. Diploma e saj master fillimisht u klasifikua, më pas u deklasifikua në vitin 1945 dhe më pas iu dha diploma M.S, në të cilën ajo përcaktoi teorinë Conwell-Weisskopf. Conwell mori doktoraturën e saj Ph.D. në Fizikë në vitin 1948, nga Universiteti i Çikagos nën këshillimin e fituesit të çmimit Nobel, Subrahmanyan Chandrasekhar në Observatorin Yerkes dhe gjithashtu ishte asistente e Enrico Fermit. Ajo ishte mësimdhënëse asistente në Çicago ka vlerësuar punën e nobelistëve si Chen-Ning Yang dhe Owen Chamberlain.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Svitil, Kathy (1 nëntor 2002). "The 50 Most Important Women in Science". Discover. Marrë më 21 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Freile, Victoria (18 nëntor 2014). "UR Professor Esther Conwell remembered as a trailblazer". Democrat & Chronicle. Marrë më 21 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Iglinski, Peter. "Esther Conwell, pioneering professor of chemistry, dies at 92". Marrë më 12 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ashrafi, Babak. "Interview of Esther Conwell by Babak Ashrafi". Marrë më 12 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)