Jump to content

Eva Herzigova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eva Herzigova në vitin 2012

Eva Herzigová (e lindur më 10 mars 1973) është një modele dhe aktore çeke.

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herzigova është e lindur në Litvínov, Çekosllovaki (sot Republika Çeke). Ajo e filloi karrierën e saj të modelimit, pasi fitoi një konkurs të bukurisë në modelimin në Pragë në vitin 1989,[citim i duhur] në moshën gjashtëmbëdhjetë. Pas mbërritjes në Paris, popullariteti i saj u rrit.[citim i duhur] Paraqitja e saj e parë e rëndësishme ishte si modele për kampanjën e parë të Wonderbra në vitin 1994. Ajo gjithashtu ishte paraqitur në reklamimin e xhinseve në Guess?. Ajo gjithashtu është shfaqur në katalogun e  Victoria's Secret dhe të Sports Illustrated. Ajo ishte anëtare e Modeleve Metropolitane të Thomas Zeumer.[1]

Në mesin e projekteve të saj më të fundit, Herzigova gjithashtu ka marrë pjesë në filmin artistik të modës nga Imagine Fashion, i quajtur Decadent Control me Roberto Cavalli

Modeli agjencia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Czechoslovak Models Pragë
  • D'management grup Milan
  • Marilyn Model Agency Paris
  • One Management Nju Jork
  • Storm Model Londër

Filmography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Roli Shënime
Inferno 1992 TV film
Les Anges gardiens 1995 Tchouk Tchouk Nougat
My Best Friend's Wife 1998 Frida Seta
Just for the Time Being 2000 Christine
Modigliani 2004 Olga Khokhlova
The Picture of Dorian Gray 2005 uncredited
Eva 2005 veten i shkurtër nga 

Gaspar Noé

Girl Panic! 2011 Nick Rhodes Duran Duran video muzikore
Cha cha cha 2013 Michelle
Storyteller 2014

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Amerikas Superstar "50 Cent" bei Saadi Gaddafi". Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2007. Marrë më 18 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]