Ewa Farna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ewa Farna

Ewa Farna (lindur më 12 gusht 1993) është një këngëtare, aktore, modele, kompozitore polako-çeke. Ajo ka publikuar pesë albume në studio në polonisht dhe katër albume në Çeke dhe ka marrë çertifikata platin dhe ari për ta, si në Poloni ashtu edhe në Republikën Çeke. Farna është këngëtarja më e re e suksesshme komerciale në Republikën Çeke. Ajo ishte një gjyqtare në SuperStar Çek dhe Sllovak në 2013, X Factor (Poloni) në 2014, dhe aktualisht është një gjyqtare në Idol (Poloni).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Farna lindi më 12 gusht 1993 në një familje polake që banonte në fshatin Vendryně pranë Třinec, Republika Çeke. Ajo ndoqi një shkollë fillore polake në Vendryně, shkollë arti për pesë vjet dhe një gjimnaz polak në Český Těšín. Ajo gjithashtu ndoqi një shkollë kërcimi dhe mësoi të luante piano. Farna së pari tërhoqi vëmendjen pas fitimit të konkurrenceve vendase të talenteve si në Republikën Çeke ashtu edhe në Poloni në 2004 dhe 2005. Pasi u zbulua nga producenti Lešek Wronka, ajo lëshoi albumin e saj debutues Měls mě vůbec rád në vitin 2006. Kjo u pasua nga fitorja e saj me çmimin Objev roku ("Zbulesa e Vitit") në vitin 2006 për anketën e muzikës kombëtare Český slavík ("Czech Nightingale"). Albumi i saj i dytë, Ticho, i cili arriti kulmin në vendin e dytë në Republikën Çeke, dhe versioni polak i albumit të saj debutues, me titull Sam na Sam, u publikua në vitin 2007. Pas një turneu, koncerti DVD Blíž ke hvězdám u bë DVD-ja më e shitur muzikore e vitit 2008 në Republikën Çeke. Në fillim të vitit 2009, versioni polak i albumit të saj të dytë u lirua si Cicho. Gjithashtu, në vitin 2010 Ewa u përfshi në një episod të "Hela w opalach".

Albumi i saj i ardhshëm, Virtuální, u lëshua më 26 tetor 2009, dhe turneu i saj 2009-2010 Buď Virtuální filloi më 3 nëntor 2009 në Bërno dhe u mbyll në Pragë më 6 dhjetor 2009. Këmba ndërkombëtare e turneut mbulonte gjithashtu Poloninë dhe Sllovakinë. Në vitin 2010 u publikua albumi polak "EWAkuacja" i Farnas. Albumi mori shumë çmime duke përfshirë çmimet "Viva comet 2011" si për single ashtu edhe për të gjithë albumin. Singles nga "EWAkuacja" janë "Ewakuacja", "Bez Lez", dhe, më vonë në vitin 2011, "Nie przegap". 2011 ishte viti i ditëlindjes së 18-të të Ewa-s, kështu që koncertet e ditëlindjes u mbajtën, një në Republikën Çeke, me një DVD "18 Live", dhe një në Poloni me një DVD "Live, niezapomniany koncert urodzinowy". Në tetor 2013, rikthimi i madh i Farnas me albumin e saj "(W)Inna?" shkaktoi konfuzion. Shumë e ngatërronin titullin për të qenë një referencë për aksidentin automobilistik të Farnës në vitin 2012. Në vitin 2014, kënga çeke "Leporelo" e Ewa së bashku me një video muzikore, dhe kënga "Lesek" rreth menaxherit të saj Lesek Wronka, u publikuan. në 12 janar 2018 "Kurrë nuk mjafton". Koncert në vitin 2018 në Tel Aviv, Izrael.

Përplasja e makinës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 maj 2012, Ewa Farna përplasi makinën e saj midis qyteteve Třinec dhe Vendryně. Ajo pësoi vetëm gërvishtje të vogla. Sipas një testi të frymëmarrjes ajo po ngiste makinën nën ndikimin e alkoolit, me një nivel të përmbajtjes së alkoolit në gjak më pak se 1‰. Një ditë më parë, ajo kishte festuar kalimin e pjekurisë dhe e kishte zënë gjumi pas timonit. Ajo fajësoi këtë rraskapitje të shkaktuar nga një seancë e gjatë një javore para provimit.