Explorateur (djathë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

  L' Explorateur është një djathë i butë francez me krem qumështi të trefishtë me qumësht lope, i prodhuar në rajonin Île-de-France të Francës.

Krijuar në vitet 1950, ai u emërtua për të nderuar satelitin e parë amerikan, Explorer . Si krem i trefishtë, përmbajtja e yndyrës së lëndës së thatë është rreth 75%. [1] :215Ka një formë cilindrike të ngurtësuar dhe ka një strukturë të lëmuar dhe të pashtypur. [1] :215

  1. ^ a b Masui, Kazuko; Yamada, Tomoko (2004). French Cheeses. Great Britain: Dorling Kindersley. ISBN 1-4053-0666-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)