FC Sioni Bolnisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

FC Sioni Bolnisi është një klub profesionist gjeorgjian me seli në Bolnisi. Klubi është themeluar në vitin 1936.

Pasi shpenzoi disa vite në divizionet e ulta të futbollit gjeorgjian nga viti 1990 e deri në vitin 1995, Sioni u promovua në Umaglesi Liga në sezonin 1995–96 dhe nuk ka lëvizur kurrë nga ky nivel që nga ajo kohë. Në sezonin 2003–04, Sioni dhe FC WIT Georgia ndanë vendin e parë në ligë, duke bërë që fituesi i titullit të vendosej në play-off. WIT fitoi ndeshjen 2–0, por dhuna e turmës gjatë ndeshjes bëri që UEFA të përjashtonte Sionin nga pjesmarrja në Kupën UEFA.[1]

Megjithatë, në sezonin 2005–06, Sioni fitoi ligën dhe përfaqsoi GjeorgjinëLigën e Kampioneve 2006–07, ku ata mposhtën azerbajxhanasit Baku FC në raundin e parë kualifikues,[2] por u eleminuan nga kampionët e bullgarisë Levski Sofia në raundin e dytë kualifikues, duke humbur 2–0 në të dyja ndeshjes.[3]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarë të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 3 janar 2015

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Georgia.svg Pt Mirza Merlani
2 Flag of Georgia.svg Mf Felipe Lima
3 Flag of Georgia.svg Mb Guram Giorbelidze
4 Flag of Georgia.svg Mb Davit Imedashvili
5 Flag of Georgia.svg Sm David Siradze
6 Flag of Georgia.svg Mf Giorgi Tskhadaia
7 Flag of Georgia.svg Sm Jaba Ugulava
8 Flag of Georgia.svg Mf Zviad Lobjanidze
9 Flag of Georgia.svg Sm Giorgi Adamia
10 Flag of Georgia.svg Sm Irakli Samkharadze
11 Flag of Georgia.svg Sm Vili Isiani
12 Flag of Georgia.svg Pt Zurab Batiashvili
13 Flag of Georgia.svg Mf Zaza Mamasakhlisi
14 Flag of Georgia.svg Sm Soso Tchikaidze
Nr. Pozicioni Lojtari
15 Flag of Georgia.svg Mb Papuna Mosemgvdlishvili
18 Flag of Georgia.svg Mb Davit Svanidze
20 Flag of Georgia.svg Mf Georgi Ganugrava
21 Flag of Georgia.svg Mf Aleksandre Gogoberishvili
22 Flag of Georgia.svg Mb Giorgi Popkhadze
28 Flag of Georgia.svg Mb Aleksandre Intskirveli
44 Flag of Georgia.svg Mf Tornike Aptsiauri
55 Flag of Georgia.svg Mb Dachi Popkhadze
77 Flag of Georgia.svg Mf Guram Gureshidze
88 Flag of Georgia.svg Mb Ilia Kandelaki
99 Flag of Georgia.svg Mb Givi Kvaratskhelia
Flag of Georgia.svg Mb Vladimer Ugrekhelidze
Flag of Georgia.svg Mb Otar Khizaneishvili

Kupa Europiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Kompedicioni Raundi Klubi Brënda Jashtë
2003–04 Kupa UEFA QR Flamuri FK Púchov 0–3 0–3
2006–07 UEFA Liga e Kampioneve 1Q Flamuri Baku FC 2–0 0–1
2Q Flamuri PFC Levski Sofia 0–2 0–2
2014–15 UEFA Liga e Europës 1Q Flamuri Flamurtari Vlorë 2–3 2–1

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "UEFA Cup ban for Georgian club Sioni" [Pezullim nga Kupa UEFA për klubin gjeorgjian Sioni] (në anglisht). ESPN FC. 1 qershor 2004. Marrë më 30 korrik 2008.
  2. ^ "UEFA Champions League History, Season 2006-2007, First qualifying round" (në anglisht). UEFA. 3 korrik 2008. Marrë më 30 korrik 2008.
  3. ^ "UEFA Champions League History, Season 2006-2007, Second qualifying round" (në anglisht). UEFA. 3 korrik 2008. Marrë më 30 korrik 2008.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]