Fab 5 (Universiteti i Michigan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fab Five gjatë vitit të tyre të dytë në Crisler Arena. Nga e majta në të djathtë, Jimmy King, Jalen Rose, Chris Webber, Ray Jackson, Juwan Howard.

Fab Five ishte pseudonimi për Universitetin e Miçiganit ekip basketbolli i vitit 1991 meshkujë , rekrutimit që është konsideruar nga shumë njerëz të jetë "klasa më e madhe rekrutuar ndonjëherë".[1] Klasa përbëhej nga vendasit e Detroit Chris Webber (4) dhe Jalen Rose (5), Chicago Juwan Howard (25), dhe dy rekrutët nga Teksas, Jimmy Mbretit Plano-së (24) dhe Ray Jackson Austin (21).[2] Katër nga pesë qenë pjesëmarrës në McDonald's All-American Game.[3] Në fillim, vetëm tre nga të rinjët filluan për ekipin e 1991-1992 Michigan Wolverines .Edhe pse ata të gjithë luajtën kur sezoni u hap më 2 dhjetor 1991 kundër University of Detroit, ata nuk luajtën të gjithë në të njëjtën kohë deri më 7 dhjetor kundër Eastern Michigan dhe nuk luajtën rregullisht deri më 9 shkurt, 1992.Në atë lojën e parë duke filluar së bashku si një njësi e rregullt, pesë të rinjët shënuan të gjitha pikët e ekipit kundër Notre Dame.[4][5] Ata filluan si një njësi në të gjithë ndeshjet për pos një nga lojërate sezonit .[6] Ata arritën të shpallen kampion më 1992 dhe 1993 "NCAA Men's Division I Basketball Championship " në vitin e parë dhe te dytë. Megjithatë, të gjitha fitoret e tyre edhe në "Final Four" paraqitjet u anuluan për shkaktë Webber (dhe të tjerët) që pranuan para nga Ed Martin,duke kompromentuar statusin e tyre amator.

Katër "McDonald All-Americans" në një klasë të vetme rekrutimi qëndronte si një rekord i pathyer deri në 2013 kur "McDonald All-Americans Boys" në lojë përfshinë gjashtë anëtarë të rinj, për 2013-14 në ekipin e Kentucky Wildcats.[7] Si studentë, ata ndihmuan për të sjellë "Hip Hop" stilit të lojës,me pëshpëritjet e tyre dhe duke imituar Michael Jordan e NBA, veshur maica më të gjata, pantallona të shkurtra palestëre dhe kokat e rruara.Ata gjithashtu veshën këpucë të zeza atletike, dhe çorape të zeza sportive.[8] Ata janë subjekt i "The Fab five" në ESPN, e cila është ndër dokumentarët më të vlersuar në ESPN dokumentarët,ishin një nga ekipet me tipare më të lartë të vlerësuara në NCAA Men's Basketball Championship luajtur ndonjëherë në drejtim të ekonomive familjare (edhe pse jo shikuesit)[9][10],dhe kanë qenë një kamion i rëndë marketingu për mallrat e shitjet e tyre kaluan edhe ato të vitit 1989 kur Michigan Wolverines u shpall kampion.[11]

Në dokumentar, Xhekson vuri në dukje se kjo ishte një epokë të veçantë për Michigan Wolverines. Gjatë sezonit të futbollit NCAA Division IA 1991, Desmond Howard fitoi Heisman trofeun duke luajtur për vitit 1991 Michigan Wolverines ekipin e futbollit. Gjithashtu, Michigan Wolverines ekipi hokej mbi akull meshkujve 1991-1992 dhe 1992-1993 arritur katër ngrira në dy burimet e njëjta (1992 NCAA Division I burra Ice Hockey Tournament 1993 NCAA & Divizionit I për burra Ice Hockey Tournament) se ekipi i basketbollit shkoi në loja kampionat. Përveç kësaj, ekipi i basketbollit kishte fituar kampionatin dy vjet para se Fab Five mbërriti në kampus.

Katër nga pesë anëtarët e Fab Five vazhduan të luajën në NBA. Ray Jackson ishte lojtari i vetëm për të asnjëherë nukmbërriti deri në NBA. Jimmy King luajti dy sezone. Juwan Howard ishte një herë në NBA All-Star Game dhe fitoi dy unaza NBA kampionati me Miami Heat. Jalen Rose u shfaq si një yll në mes të 1999 dhe 2003, në krye të Indiana Pacers në permbushjen e vitit ata fituan në Konferencën Lindore (2000). Chris Webber ishte pesë herë në NBA All-Star Game dhe është vetëm një nga pesë që pritet të marrë nominimin dhe ndoshta të hyjë në Hall of Fame. Si anëtar i Miami Heat, Juwan Howard u bë i pari i Fab five për të fituar një kampionat NBA në vitin 2012. Ai nuk luajti në finalet deri në minutat e fundit të lojës 5,kur Miami mundi qytetin e Oklahoma Thunder për të fituar në seri 4-1.

Chris Webber[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Chris Webber.

Pas diplomimit nga Detroit Country Day School, ku ai udhëhoqi ekipin e tij të tre titujve MHSAA basketbollit që i fitoi shtetit dhe shkollës së mesme kombëtare Gatorade , çmimin si Lojtari i vitit dhe McDonald-së All-american MVP, Webber ndoqi Universitetin e Miçiganit për dy vjet. Chris Webber tërhoqi vëmendjen nga kolegje të gjithë vendin për shkak të ngulitjeve të tij në 7 AAU klasën e basketbollit.

Më 5 prill, 1993, në të dytë vit radhazi në Divisionin e parë për meshkujë NCAA për Michigan, Webber pa qëllim e thirri 1 Time-out me 11 sekonda të mbetur në lojë, kur ekipi i tij ishte duke humbur 73-71, nuk ka pasur asnjë Time-out ne dispozicion, e cila rezultoi në një gabim teknik që efektivisht fituan lojën për Karolinën e Veriut. At sezon, Webber ishte në ekipin e parë të përzgjedhjes All-american dhe një finalist për Çmimin e drurit John R. dhe Naismith Lojtari i Vitit për Kolegje.Këto çmime dhe dekorata janë anuluar për shkak të Universitetit të Michigan dhe sanksionet e NCAA që lidhen me skandalin e basketbollit të Universitetit të Michiganit.

Webber ishte i pari i Fab five ta lë shkollën, duke bërë kështu që pas vitit të tij të dytë ta lë kolegjin. Ai është marrë si lojtari i parë në NBA Draft-in e përgjithshëm nga Orlando Magic në 1993, por u tregtua në projekt natën për Golden State Warriors për Anfernee Hardaway. Ai ka luajtur me pesë ekipe gjatë karrierës së tij pesëmbëdhjetë-vjeçare dhe u pensionua nga Sacramento Kings, me të cilin ai kaloi shumicën e atyre viteve. Ai është tani një analist për TNT. Webber mban NBA mesataret e karrierës 20.7 pikë në lojë, 9.8 kërcime për lojë, 4.2 asiste për lojë, dhe 1.4 blloqe për lojë. Ai u zgjodh për të luajtur NBA All-Star pesë herë gjatë karrierës pesëmbëdhjetë-vjeçare të tij NBA.

Jalen Rose[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Jalen Rose.

Djali i ish-lojtar i NBA, Jimmy Walker, Rose për herë të parë u shfaq në radarin e basketbollit si një yll në shkollën e Mesme Jugperëndimore në Detroit; ai mund edhe të shihet në një shkollë të mesme kamp All-amerikan në film dokumentar Hoop Dreams. Rose pjesë në Universitetin e Miçiganit, ku Wolverines arritur dy NCAA finale lojëra në vitin 1992 dhe 1993, duke përfunduar si vrapues kombëtare deri dy herë. Rose ishte një pjesë e Wolverines trajnerit legjendar 1991 klasit Steve Fisher rekrutimin. Ai udhëhoqi Fab Five shënuar në vitin e tij fillestar mesatarisht 17,6 pikë për lojë, dhe të vendosur rezultatin rekord studente e shkollës me 597 pikë gjithsej. Përveç të qënit më të hapur e Fab Pesë, Rose gjithashtu ishte roje i tyre pika dhe udhëheqës. Gjatë karrierës së tij ai shënoi mbi 1700 pikë, dhe kishte 400 kërcime, 400 asistime, dhe 100 vjedh. Nga lojtarët quajtur përpara jurisë (Robert Traylor, Webber, Rose, Maurice Taylor, dhe Louis Bullock), ai ishte i vetmi jo të listuara si kishin marrë shuma të mëdha parash.

Rose la Michigan pas vitit të tij të vogël, dhe është draftuar nga Denver Nuggets në 1994 NBA Draft. Ai ka luajtur më të madhe të karrierës së tij NBA me Indiana Pacers dhe ishte anëtar kyç i ekipeve që kishin shkuar të tre finale të njëpasnjëshme të Konferencës Lindore në fund të viteve 1990 dhe 2000 NBA Finals ekipit stimulues kardiak. Ai e përfundoi karrierën e tij në vitin 2007 me Phoenix Suns. Ai është tani një analist për ESPN.

Juwan Howard[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Juwan Howard.

Howard kishte një karrierë të suksesshme në Chicago Profesional Akademinë e karrierës, dhe mund të shihet duke luajtur në dokumentare basketbollit të shkollës së mesme Hoop Dreams. Ai u largua Michigan pas vitit të tij të vogël, dhe është hartuar pestë i përgjithshëm në vitin 1994 NBA Draft për nga Bullets Uashington për të cilët ai ka luajtur deri në vitin 2001. Edhe pse Fab Five përfundimtare katër paraqitjet janë liruar më vonë,[12] nuk ka qenë në mesin e lojtarëve të quajtur para jurisë (siç ishin Robert Traylor, Chris Webber, Jalen Rose, Maurice Taylor, dhe Louis Bullock).

Siç vuri në dukje, Howard ishte anëtar i vetëm i Fab Five ende duke luajtur në NBA përmes sezonin 2011-12; ai ka luajtur për tetë ekipe në 16 sezone. Ai ishte anëtar i Portland Trail Blazers në 2009-10, dhe ishte anëtar i Miami Heat për 2010-11 dhe 2011-12 sezonet e. Ai ka luajtur për Heat në e vitit 2011 NBA finalet kundër Dallas Mavericks cilat Heat humbur, dhe ai pa veprim të kufizuar gjatë afat të suksesshëm të nxehtit të postseason pas sezonit 2011-12. Howard ka luajtur tetë drejtat ekskluzive të ndryshme të NBA duke përfshirë Wizards Uashington, Dallas Mavericks, Denver Nuggets, Orlando Magic, Houston Rockets, Charlotte Bobcats, Trail Blazers, dhe Miami Heat. Ai mban NBA mesataret karrierë e 13.8 pikë për lojë, 6,3 kërcime për lojë, dhe 2,3 asistime për lojë.

Më 21 qershor, 2012, Juwan Howard fitoi kampionatin e NBA me Miami Heat, duke u bërë i vetmi anëtar i Fab pesë për të fituar një kampionat.

Howard është nënshkruar nga të nxehtit edhe një herë gjatë sezonit në 2013 për një kontratë 10-ditore, më 2 mars, dhe pastaj ri-nënshkruar për një kontratë të dytë 10-ditore më 12 mars. Miami Heat njoftoi më 22 mars se ata nënshkruan Howard për pjesën e mbetur të sezonit. Per politikën e klubit, kushtet e marrëveshjes nuk janë zbuluar. Howard është tani një trajner asistent me Miami Heat si të vitit 2014.

Jimmy King[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Jimmy King.

King ishte një iniciativë për ekipet që kanë arritur në turneun katër herë. Para kësaj, ai ishte një shkollë të lartë të gjithë-amerikan basketbollist në Shkollën e Lartë Plano East Lartë në Plano, një qytet në veri të Dallas, Texas. Edhe pse Fab five përfundimtare katër paraqitjet janë të humbur,[12] ai nuk ishte në mesin e lojtarëve të thirrur para jurisë. Mbreti dhe Ray Jackson kishte vetëm dy anëtarë të Fab five që nuk kanë lënë shkollën herët për draftin që, duke qëndruar me Miçigan për tërë e tyre katër vjet të përshtatshmërisë.

King u zgjodh në raundin e dytë (e përgjithshme 35-a) në NBA Draft 1995 nga Toronto Raptors. Ai ka luajtur në një total prej 64 ndeshje në dy sezonet me Raptors dhe Denver nuggets, bëri një fillim për Raptors në vitin 1996. King luajti për Thunder Quad (një ekip CBA) për shumicën e karrierës së tij. King shkoi në pension me një mesatare prej 4.5 pikë në karrierë pas sezonit 1996-1997.

Në një intervistë telefonike për Jim Romës Show më 30 nëntor 2006, Jimmy deklaroi ai ishte duke punuar si një këshilltar financiar për Merrill Lynch në Wall Street. Gjatë Michigan Wolverines sezonit 2008-09, King shërbeu si komentator radio.

Ray Jackson[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ray Jackson.

Ray Jackson ishte një nga më të famshëm Fab five. Edhe pse Fab five përfundimtare katër paraqitjet janë liruar,[12] ai nuk ishte në mesin e lojtarëve të quajtur përpara jurisë (Robert Traylor, Webber, Rose, Maurice Taylor, dhe Louis dem)në Universitetin e skandalit basketboll Michigan dhe nuk u gjet që të kanë marrë shuma të mëdha parash.

Ndoshta pak i njohur i Fab five, Jackson nuk është draftuar as nuk ka luajtur në NBA. Ai ishte prerë në preseason nga Kniksat e Nju Jorkut para sezonit 1995-96 dhe prerë nga Detroit Pistons para të sezonit 1996-97. Ai u draftua në Shoqata e Basketbollit kontinental (CBA) nga Grand Rapids Hoops si i 35-të të përgjithshëm në raundin e 3 në vitin 1995.

Ndërsa me Hoops, ai mori çmimin 1995-1996 CBA Rookie i Vitit .

Në një 10 shkurt 2007 artikull në Yahoo Sport, Jackson thotë se: "Ajo mori mua një kohë të gjatë për të marrë mbi faktin se unë isha i vetmi që nuk e ka bërë atë në NBA nga Fab five, por unë e kam kaluar atë, sepse unë jam në shtëpi dhe unë jam i kënaqur me atë që unë jam duke bërë me jetën time. "

Jackson tani jeton në Austin, Teksas, ku ai drejton një kompani Rise Up Inc , një organizatë jo-fitimprurëse që ndihmon fëmijët, edukative dhe në fushë basketbolli.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Neumann, Thomas (11 mars 2011). the fab five were the best players that ever stepped on that court. page=neumann/110311_fab_five_documentary&sportCat=ncb "Michigan's Fab Five in their own words" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). ESPN. Marrë më 2011-03-17. Mungon vija ndarëse te: |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Wieberg, Steve (28 mars 2002). "Fab Five anniversary falls short of fondness". USA Today. Marrë më 2002-03-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Flores, Ronnie (22 mars 2012). "I'm Lovin' It: Great McDonald's moments". ESPN. Marrë më 2013-03-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Darcy, Kieran (19 mars 2011). "Michigan started a trend that's omnipresent". ESPN. Marrë më 2011-03-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "College Basketball; Michigan's 5 Freshmen Star as Starters". The New York Times. 10 shkurt 1992. Marrë më 2011-03-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Moran, Malcolm (1 prill 1992). "College Basketball: Final Four Preview; Michigan Freshmen Aren't in It Just for the Experience". The New York Times. Marrë më 2011-03-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "2013 McDonald's All-American Games Rosters Announced". SLAM Magazine. 14 shkurt 2013. Marrë më 2013-02-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Mariotti, Jay (4 prill 1993). "Once Again, Fab Five Prove They're No Fad". Chicago Sun-Times. f. 2, sports section. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Remember when … ?: What life was like when Bird and Magic changed the game". National Collegiate Athletic Association. 16 tetor 2012. Marrë më 2012-10-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Everson, Darren (17 mars 2011). "Who Needs Superteams?: This Tourney Has Iconic Names, Injury Wildcards—and Fewer Dominant Teams". The Wall Street Journal. Marrë më 2011-03-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "The Fab Five". 30 on 30 (në anglisht). 13 mars 2011. 120 minuta në. ESPN.
 12. ^ a b c 2007–08 Men's Basketball Media Guide. University of Michigan. 2007. f. 8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)