Fadil Muriqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fadil Muriqi
Të dhënat personale
Emri i plotëFadil Muriqi
Data e lindjes17 nëntor 1959
Vendi i lindjesPejë, Kosova
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1978-1979KF Besa22(0)
1979-1989KF Prishtina246(40)
1989-1990NK Rijeka27(0)
1990-1992Sydney Croatia22(3)
1992-1994Canberra FC46(11)
1994-1997Dandenong Thunder47(10)
1997-1998Fawkner Blues5(0)
1998-2000Dandenong Thunder34(2)
2000-2001Chelsea Hajduk20(3)
Ekipet e menaxhuara
1998-1999Dandenong Thunder
2005-2006KF Prishtina
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Fadil Muriqi (lindi më 17 nëntor 1959) ishte futbollistë kosovarë i cili ishte i njohur gjatë karrierës së tij në KF Prishtina gjatë viteve të 80-ta si pjesë e "Gjenerata e Artë".

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fadil Murriqi filloi të luaj në skuadrën KF Besa, por pas sezonit të parë, ai u largua dhe shkoi në skuadrën KF Prishtina, ku luajti pesë sezone nga viti 1982 deri në vitin 1988. Fansat e Prishtinës e quajtën Fadilin si Maradona e Kosovës për shkak se Fadili kishte stilin e lojës me El Pibe de Oro. Së bashku me Fadil Vokrrin, ata e udhëheqnin skuadrën KF Prishtina.

Në sezonin 1989-90, së bashku me vëllain e tij Xhevdetin, ata u bashkuan në skuadrën NK Rijeka. Fadil Muriqi u bë shqiptari i parë i cili shkoi në Australi. Ai u bashkua në skuadrën Sydney United dhe luajti në sezonin 1991-92 dhe ka shënuar 3 gola gjatë karrierës së tij në këtë skuadër. Pastaj ai shkoi në skuadrën Canberra FC ku luajti dy sezone.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fadil Muriqi është i martua me Lumnije Muriqi dhe kanë tre fëmijë.