Fahrudin Jusufi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fahrudin Jusufi

Jusufi me Partizanin më 1966
Të dhënat vetjake
Datëlindja8 dhjetor 1939
VendlindjaZli Potok, Mbretëria e Jugosllavisë
Data e vdekjes9 gusht 2019 (79 vjet)
VendvdekjaHamburg, Gjermani
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)
PozicioniFull-back
Karriera me të rinjtë
1955–1957Partizan
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1957–1966Partizan162(1)
1966–1970Eintracht Frankfurt111(2)
1970–1972Germania Wiesbaden
1972Dornbirn
Karriera ndërkombëtare
1959–1967Jugosllavia55(0)
Skuadra të menaxhuara
1980–1981Schalke 04
1982–1985SG Wattenscheid 09
1986–19871860 Munich
1987–1988Partizan
1989Čelik Zenica
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Fahrudin Jusufi (Cirilik serb: Фахрудин Јусуфи, 8 dhjetor 1939 – 9 gusht 2019)[1] ishte një futbollist jugosllav që më së shumti luajti për Partizan, Eintracht Frankfurt dhe ekipin kombëtar jugosllav.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jusufi lindi në një familje etnike gorane në fshatin Zli Potok afër Dragashit (Vardar Banovina, Mbretëria e Jugosllavisë). Gjatë karrierës së tij, ai luajti për FK Partizan, Eintracht Frankfurt, Germania Wiesbaden dhe FC Dornbirn, duke u tërhequr në vitin 1972. Ai ishte pjesë e skuadrës së Partizanit kur ata u bënë zëvendës-kampionë të Evropës pasi humbën finalen e Kupës Evropiane të vitit 1966 kundër Real Madridit.[3]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nivel kombëtar, Jusufi luajti për Jugosllavinë,[4] dhe ishte pjesëmarrës në 1962 FIFA Kupën e Botës dhe në Lojërat Olimpike Verore 1960, ku ekipi i tij fitoi medaljen e artë.[5]

Karriera e trajnerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas daljes në pension, Jusufi shkoi në trajner, kryesisht në Gjermaninë Perëndimore me SG Wattenscheid 09 në [[2. Bundesliga |kategorinë e dytë]], por edhe në vitet 1987–88 në krye të Partizanit.

Ai gjithashtu drejtoi Schalke 04, 1860 Munich dhe së fundi Čelik Zenica.

Jeta personale dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë të vitit 1991 për dyjavoren serbe Tempo, Jusufi u pyet nëse ai "po përjeton ndonjë problem në lidhje me situatën aktuale politike" dhe "për shkak të përkatësisë së tij etnike". Jusufi u përgjigj: "Pse do të kem ndonjë problem? Unë jam goran, nëse kjo i intereson dikujt."[6]

Djali i tij Sascha ishte gjithashtu një futbollist profesionist.[7]

Jusufi vdiq më 9 gusht 2019 në moshën 79 vjeçare në Hamburg, Gjermani.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ IN MEMORIAM Preminuo Fahrudin Jusufi, legendarni član "Partizanovih beba"
  2. ^ "Fahrudin Jusufi". Olympedia (në anglisht). Marrë më 10 dhjetor 2021.
  3. ^ "Season 1965-66 and squad details" (në anglisht). europeancuphistory.com. Marrë më 4 korrik 2012.
  4. ^ "Jusufi, Fahrudin" (në gjermanisht). kicker.de. Marrë më 19 shkurt 2012.
    "Reprezentativci: Jusufi Fahrudin". reprezentacija.rs (në serbo-kroatisht). 2019-08-09. Marrë më 12 gusht 2019.
  5. ^ "Yugoslavia at the 1960 Roma Summer Games". Olympics at Sports-Reference.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-04-17. Marrë më 2019-08-09.
  6. ^ "Goranac sam. Ako to uopšte nekog i interesuje" (në serbo-kroatisht). Nr. 1338. Tempo. 16 tetor 1991. fq. 14.
  7. ^ "Sascha Jusufi | Verein | Spielerprofil | Karriere beendet | 1990/91". kicker (në gjermanisht). Marrë më 2019-08-10.