Jump to content

Faik Abdiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Faik Abdiu ( 2 mars 1937, Shkup - 2 tetor 2016) biznesmen dhe figurë politike maqedonase.

Shkollimin e mesëm e kreu në vendlindje, pastaj punoi si këshilltar në departamentin e ekonomisë dhe planifikimit në fabrikën e letrës “Komuna” në Shkup. Ka qenë anëtar i Bordit në Kuvendin e Shkupit dhe deputet në Kuvendin e SRM-së nga viti 1969 deri në vitin 1974 dhe i Republikës së Maqedonisë në 2 mandate nga viti 1990 deri në vitin 1998 [1] . Për shumë vite ka qenë kryetar i KUD "Pralipe" në Shkup dhe i Partisë për Emancipimin e Plotshëm të Romëve në Maqedoni ( PCERM ). Abdi ishte gjithashtu pjesëmarrës në kongresin e parë të romëve që u mbajt në Londërvitin 1971 [2] . Ai vdiq më 2 tetor 2016. [3]

  1. ^ "Фаик Абди" (në maqedonisht). Собрание на Република Македонија. Marrë më 2009-11-07.
  2. ^ Љубица Гроздановска Димишковска, Александар Димишковски. "Портрет Фаик Абди, прв ромски пратеник на ПЦЕР" (në maqedonisht). Магазин „Едно“. Marrë më 2009-11-07.
  3. ^ "Почина Фаик Абди, пратеник во првиот состав на Собранието, МКД.mk, 02.10.2016". Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2023. Marrë më 27 gusht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)