Fairy Tail

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fairy Tail
ZhanriAdventure, fantazi[1]
Manga
Shkruar ngaHiro Mashima
Publikuar ngaKodansha
VulosjaShōnen Magazine Comics
RevistaWeekly Shōnen Magazine
DemografiaShōnen
Vazhdimësia origjinale2 gusht 200626 korrik 2017
Vëllimet63 (Lista e vëllimeve)
Serial televiziv anime
Drejtuar ngaShinji Ishihira
Prodhuar nga
 • Taihei Yamanishi (#1–48)
 • Tomonori Ochikoshi (#1–226)
 • Yoshikazu Beniya (#1–277)
 • Yōsuke Imai (#49–214)
 • Tetsuya Endō (#215–277)
 • Noritoshi Satō (#227–328)
 • Aya Yoshino (#278–328)
 • Akiko Nabeiwa (#278–328)
Shkruar ngaMasashi Sogo
Muzika ngaYasuharu Takanashi
Studioja
Lejuar ngaCrunchyroll
Rrjeti origjinalTXN (TV Tokyo)
Vazhdimësia origjinale 12 tetor 2009 29 shtator 2019
Episodet328 (Lista e episodeve)
Video animacion origjinal
Drejtuar nga
 • Shinji Ishihira (#1–6)
 • Tetsuo Amino (#7–9)
Prodhuar nga
 • Noriaki Matsuki
 • Shinji Horikiri (#1)
 • Ayano Iida (#1–2)
 • Takeshi Ozawa (#1–2)
 • Kensuke Tateishi (#1–2)
 • Ryōichi Ishihara (#2–6)
 • Nakuru Yamatani (#2–6)
 • Hiroshi Tatsukawa (#3–9)
 • Hideharu Gomi (#3–6)
 • Yōhei Itō (#7–9)
 • Yuri Terao (#7–9)
 • Osamu Hashimoto (#7–9)
 • Tomohiro Uchida (#9)
Shkruar nga
 • Masashi Sogo (#1, 5–9)
 • Atsuhiro Tomioka (#4)
 • Hiro Mashima (#6)
Muzika ngaYasuharu Takanashi
Studioja
 • A-1 Pictures
 • Satelight (#1–6)
Lëshuar më 15 prill 2011 18 dhjetor 2016
Episodet9
Manga
Filmat anime
Video games

Fairy Tail (Japonisht: フェアリーテイル, Hepburn: Fearī Teiru) është një manga japoneze e shkruar nga Hiro Mashima. Manga u serializua nga Weekly Shōnen Magazine më 2 gusht 2006 që zgjati 545 kapituj deri më 26 korrik 2017, me kapituj të publikuar në 63 vëllime sipas nëntorit 2017. Serija ndjek aventurat e magjistares Qiellor të Shpirtit Lucy Heartfilia pasi ajo bashkohet me Fairy Tail Guild dhe bashkohet me Natsu Dragneel, i cili po kërkon për dragoin Igneel.

Seria u licencua për herë të parë në gjuhën angleze në Amerikën e Veriut nga Del Rey Manga më 28 korrik 2007. Nga marsi 2008 deri në shtator 2010, ata lëshuan dymbëdhjetë vëllimet e para, vëllimi u lirua më 25 mars 2008. Më 4 tetor 2012, Kodansha dhe Random House njoftuan se do të mbyllin Del Rey Manga dhe se Kodansha do të licencojë dhe do të marrë përsipër publikimin e disa titujve të vazhdueshëm. Kodansha mori dhe lëshoi manga duke filluar nga vëllimi i 13-të duke filluar nga data 10 maj 2011. Deri në dhjetor 2017, Fairy Tail ka mbi 64 milionë vëllime tankōbon në qarkullim në të gjithë botën.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lucy Heartfilia, një magjistare, takon Natsu Dragneel, një magjistar që kërkon prindin e tij të nxituar, një dragua me emrin Igneel, me mikun e tij më të mirë, Happy, një mace blu, që mund të flas dhe të fluturoj. Menjëherë pas takimit të tyre, Lucy është rrëmbyer nga Bora, i cili po paraqiste si Salamandër i Fairy Tail, për t'u shitur si skllav. Natsu e shpëton atë dhe zbulon se ai është Salamandër i vërtetë i Fairy Tail dhe ka aftësitë e një Dragon Slayer, një formë e Lost Magic (magjia e humbur). Ai ofron anëtarësimin e saj në shoqëri, të cilën ajo me kënaqësi pranon. Ata, së bashku me magjistaren e blinduar Erza Scarlet, magjistarin e akullit Grey Fullbuster, dhe Happy, bëhen një ekip që kryen misionet e ndryshme të ofruara në Fairy Tail Guild.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një përshtatje e filmit anime të Fairy Tail, titulluar "Fairy Tail: Phoenix Priestess" (FAIRY TAIL 鳳凰 の 巫女, Fearī Teiru Hōō no Miko) u lirua më 18 gusht 2012. Ajo u drejtua nga Masaya Fujimori, dhe skenari i saj u shkrua nga Masashi Sogo. Krijuesi i serisë Hiro Mashima ishte gjithashtu i përfshirë si projektues i stilit të filmit dhe dizajner për personazhe që shfaqeshin në film.[2] Një prolog 12 minutash për filmin Prologue: The Sunrise, u lirua si një shtesë në lëshimin e DVD të filmit dhe u lidh së bashku me Edicionin Special të Vëllimit 36 ​​të Manga, të lëshuar së pari më 15 shkurt 2013.

Një adaptim i dytë i filmit anime të Fairy Tail, i titulluar "Fairy Tail: Dragon Cry", u lirua më 6 maj 2017. Ai u drejtua nga Tatsuma Minamikawa dhe skenari u shkrua nga të dy Hiro Mashima dhe Shōji Yonemura. Krijuesi i serisë Hiro Mashima ishte i përfshirë në projektuesin e filmit dhe në skicën e përafërt të karaktereve ekskluzive të filmit së bashku me 193 vizatime të shkruara me dorë që do të vendoseshin në film. Tifozët të cilët para-porositur bileta ishin të talentuar me një libër ekskluziv të artit dhe storyboard që përmbanin filma, si dhe një udhëzues për informacionin e sfondit nga dubluesit.

Video lojërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fairy Tail Portable Guild, një video lojë për Playstation Portable, u zbulua në vitin 2009. Loja u zhvillua nga Konami dhe u lirua më 3 qershor 2010. Një vazhdim u publikua gjithashtu me titull Fairy Tail Portable Guild 2 dhe u lirua më 10 mars 2011. Fairy Tail: Zeref's Awakening u lirua gjithashtu për PlayStation Portable që përfshin historinë nga Oración Seis arc deri në Tenrou Island arc. U lirua më 22 mars 2012.

Titujt e lëshuar për Nintendo DS përfshijnë Fairy Tail Gekitou! Madoushi Kessen dhe Fairy Tail Gekitotsu! Kardia Daiseidou dhe u liruan më 22 korrik 2010, dhe 21 prill 2011, me historinë e këtij të fundit pas historisë së Battle of Fairy Tail arc deri në Oración Seis arc.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Loo, Egan (26 qershor 2009). "Fairy Tail Manga Gets TV Anime Green-Lit for Fall (Updated)". Anime News Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2009. Marrë më 30 qershor 2009.
 2. ^ "Fairy Tail Film's Staff Listed". Anime News Network (në anglisht). 17 nëntor 2011.