Faisselle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Faisselle
Shteti i origjinësFrance
RajoniRians, Berry
Burimi i qumështit
PasterizuarJo tradicionalisht
TeksturaShumë e butë
Përmbajtja e yndyrnave6%
Pesha500 g (18 oz) në 1 kg (2.2 lb)

Faisselle është një djathë francez i pambrojtur si AOP i bërë nga qumështi i papërpunuar nga lopë, dhi ose dele. [1] Emri vjen nga kallëpi në të cilin kullohet djathi. [1]

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djathi është bërë tradicionalisht nga qumështi i papërpunuar i lopëve, dhive ose deleve dhe është midis 500 gramë dhe 1 kilogram mesatarisht. [2]

Konsumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djathi Faisselle shpesh hahet si një ëmbëlsirë e shijshme e servirur me kripë, piper dhe qiqra ose shallot . Gjithashtu hahet si ëmbëlsirë e ëmbël, e shërbyer me sheqer ose mjaltë . [2] Përdoret si përbërës në një sërë pjatash ëmbëlsirash, duke përfshirë ëmbëlsira dhe torta.

  1. ^ a b Dilling, E.; Ball, N. (2015). My Paris Market Cookbook: A Culinary Tour of French Flavors and Seasonal Recipes. Skyhorse Publishing. fq. pt278. ISBN 978-1-63450-864-3. Marrë më 9 dhjetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Labro, Camille (2 maj 2014). "La faisselle rafraîchit les idées". Le Monde (në frëngjisht). Marrë më 19 mars 2016. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Labro 2014" defined multiple times with different content