Fann Wong

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fann Wong
U lind në27 janar 1971
KombësiaSingaporeane
TitulliFann Wong

Fann Woon Fong (lindi më 27 janar 1971) ndryshe e njohur si Fann Wong,[1][2] është aktore, këngëtare dhe modele singaporeane. Në vitin 1995, Fann u bë aktorja e parë e cila fitoi çmimin për aktoren më të mirë. Pasi u bë e popullarizuar në Azi nëpërmjet filmave, ajo u bë aktorja e parë nga Singapori e cila hyri në filmat e Hollivudit. Më 29 shtator 2009, ajo u martua me aktorin malajzezë Christopher Lee.[3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 maj 2009, Fann dhe Lee u martuan pas lidhjes tetë vjeçare që kishin. Më 29 gusht 2014, Fann lindi një djalë me emrin Zed.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Titulli në kinezisht Roli Vendi i prodhimit
1989 Thunder Cops II 贼公差婆 张华 Hong Kong
Kinë
1999 The Truth About Jane and Sam 真心话 Jane 阿真 Hong Kong
Kinë
2000 When I Fall in Love... with Both 月亮的秘密 Joy 乐乐 Hong Kong
Kina
2003 Shanghai Knights 皇家威龙 Chon Lin SHBA
2005 Dragon Eye Congee: A Dream of Love 龙眼粥 何心悦 and 张音 Tajvan
2006 Zodiac, The Race Begins 生肖传奇 Snake / Cat Singapor
2007 Just Follow Law 我在政府部门的日子 Tanya Chew Singapor
2008 Ah Long Pte Ltd 老师嫁老大 王立华 Singapor
Dance of the Dragon 龙之舞 Emi Singapor
Koreja e Jugut
SHBA
2009 The Wedding Game 大喜事 谢文琪 Vicky Singapor
2010 Happy Go Lucky 福星到 傅欣 Singapor
In a tangle 一不留神 米粒 Kinë
2011 Cornflower Blue 蓝色矢车菊 桑云 Kinë
2012 Whoever 爱谁谁 韩婉婷 Kinë
2013 Runaway Woman 暴走吧,女人 色拉 Kinë
2014 When a Peking Family Meets Aupair 洋妞到我家 濛濛 Kinë
2015 The Right Mistake 将错就错 Kina
2016 Packages From Daddy 心灵时钟 FANG Hui-ying Tajvani

Dramat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Titulli në kinezisht Roli Vendi i prodhimit
1994 Dreams Come True 美梦成真 李琳 Singapor
The Challenger 勇者无惧 董邵琪 Singapor
1995 Chronicle of Life 缘尽今生 方玲 Singapor
Morning Express 阳光列车 叶馨萍 Singapor
Sparks of Life 生命火花 马嘉嘉 Singapor
The Golden Pillow 金枕头 李明珠 Singapor
1996 The Unbroken Cycle 解连环 叶琴/李香美/朱之月 Singapor
A Romance in Shanghai 新上海假期 简妮 Kinë
Wild Orchids 再见萤光兰 柳萤 Singapor
Brave New World 新阿郎/一路风尘 林晓云 Singapor
1998 The Return of the Condor Heroes 神雕侠侣 小龙女 Singapor
Myths & Legends of Singapore: Lady of the Hill 石叻坡传说之红山林姑娘 红山林姑娘 Singapor
1999 Out to Win 步步为赢 Coco 张文华 Singapor
2000 The Legendary Swordsman 笑傲江湖 任盈盈 Singapor
Looking For Stars 星锁 Orange Singapor
2001 Heroes in Black 我来也 柳非雁 Singapor
Self Destruction 自体毁灭 Minmin, Marlene Tajvan
Madam White Snake 青蛇与白蛇/白蛇新传 白蛇精/白素贞/秦萧萧/西施 Tajvan dhe Singapor
The Hotel 大酒店 晓芳/玫瑰 Singapor
2002 Brotherhood 有情有义 李婷 Kinë dhe Singapor
2003 Moon Fairy 奔月 嫦娥 Kinë dhe Singapor
Always on My Mind 无炎的爱 关斯嘉 Singapor
2005 My Fair Lady 我爱钟无艳 钟无艳 Kinë dhe Singapor
Beautiful Illusions 镜中人 王毅芯/Joanne Singapor
The Lucky Stars 福禄寿三星报喜 麻如意 Kinë dhe Singapor
2006 Magical Hands 猜心妙手 朝阳公主 Kinë
Women of Times 至尊红颜 王曦怡 Singapor
2007 Making Miracles 奇迹 刘书研 Singapor
Switched! 幸运星 江欣妤 Singapor
The Fairies of Liaozhai 聊斋奇女子之连城 连城 Kinë
2008 The Defining Moment 沸腾冰点 林可欣 Singapor
2009 The Ultimatum 双子星 方宋乔 Singapor
The Last Night of Madam Chin 金大班的最后一夜 任黛黛 Kinë
2010 TBA 姑苏十二娘 "茶娘"子馨 Kinë
2011 Be Happy 生日快乐 萧凯欣 (大S) Singapor
On the Fringe 边缘父子 刘佳丽 Singapor
2012 The Legend Of Crazy Monk 3 活佛济公3 雪柔 Kinë
TBA 屯戍西疆 陆婉芝 Kinë
2014 Song in the clouds 云中歌 无泪 Kinë
2015 My Secret App 我的宝贝机密 陆云飞 Singapor
2016 Destiny Of Love 亲爱的!好久不见 周紫璇 Kinë
Rock Records In Love 滚石爱情故事 Tajavan
2018 TBA 入侵者 Singapor

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "At Home With... Fann Wong". Channel NewsAsia. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2007. Marrë më 2 dhjetor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kee, Hua Chee (19 qershor 2006). "Fann-tastic reason". The Star (Malaysia) Online. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2007. Marrë më 2 dhjetor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "范文芳嫁李銘順 星版神雕俠侶婚了". Yahoo Taiwan. 17 prill 2009. Marrë më 17 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)