Fatime Ibrahimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fatime Ibrahimi (e lindur në vitin 1898 ose 1899 ) është një superqindvjeçare shqiptare nga Maqedonia dhe që është ndoshta personi më i vjetër në Maqedoninë Veriore që ka jetuar ndonjëherë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fatime Ibrahimi lindi në Maqedoni në kohën e Perandorisë Osmane, para fundit të shekullit XIX. Nuk dihet me siguri nëse ajo ka lindur në vitin 1898 ose 1899. Ajo tani jeton vetëm në fshatin SellceKonunës së Tetovës, në Maqedoninë Veriore. Fatime Ibraimi jeton në një shtëpi të vjetër dhe vizitohet çdo ditë nga vajza e saj Sejda, e cila është fëmija i shtatë me radhë. Ajo nuk ka të ardhura, dhe përveç familjes së saj, ushqime i sjellin edhe gra nga fshati. Dhoma e Fatime Ibrahimit ka një shtrat hekuri dhe një sobë me dru. Nuk ka ujë ose energji elektrike në shtëpi. Ajo ende nuk kishte një kartë shëndetësore sepse nuk i duhej. Fatime Ibrahimi gjatē jetës së saj lindi dhjetë fëmijë. Raporti i fundit për të u bë në vitin 2012 kështu që nuk dihet me siguri nëse ajo është ende gjallë, dhe nëse jo, data e vdekjes së saj nuk dihet [1] .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "113-godišnja Makedonka najstarija Balkanka". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 gusht 2014. Marrë më 3 janar 2021. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)