Fatmir Rexhepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Fatmir Rexhepi
Fatmir Rexhepi.jpg
Fatmir Rexhepi
Informacione
Ditëlindja:6 korrik 1956
Vendlindja:Pogragjë, Gjilan
Aktiviteti:PolitikanInxhinerë shqiptarë
Nënshtetësia:kosovar - shqiptar
Vënde të rrjetit
Faqja zyrtare:[http://[1] [2]]

Fatmir Rexhepi është i lindur më 06.07.1956Pogragjë, Gjilan, është politikan shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fatmir Rexhepi shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes në Pogragjë, ndërsa shkollimin e mesëm në Gjilan. Titullin Inxhinier i diplomuar i Makinerisë e fitoi në Fakultetin TeknikUniversitetit të Prishtinës.

Aktivitete dhe funksione, të tanishme apo paraprake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1980-1982: Inxhinier në prodhimtari “INCGJ”
  • 1982-1985: Inxhinier në projekte dhe menaxhim të investimeve
  • 1986-1989: Drejtor i ndërmarrjes prodhuese “Gival”
  • 1990-2002: Inxhinier kryesor në ndërmarrjen private “ENG OFFICE”

Që nga themelimi i Lidhjes Demokratike të Kosovës është anëtar dhe veprimtar i saj. Ishte Ministër i Punëve të Brendshme në qeverinë e Kosovës, ndërsa aktualisht është deputet në Parlamentin e Republikës së Kosovës dhe kandidat për kryetar komune të Gjilanit në zgjedhjet e nëntorit 2009. Është i martuar, prind i dy djemëve dhe jeton në Gjilan.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.