Fauna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Shpjegim
Ky artikull sipas rregullores mbi shkronjat ë, Ë, Ç, ç, bie në kundërshtim me rregulloren e Wikipedisë në gjuhën shqipe, për këtë arsye nuk mund të merret si i saktë derisa të rregullohet.
Australisk fauna, Nordisk familjebok.jpg
Fauna einer Beispiel-Insel, aufgeteilt in vier Gruppen

Fauna përkufizon teresinë e të gjithë llojeve të kafshëve në një zonë, shkenca përkatëse është geozoologie. Në se shihet e tere planeti tokë, atëherë ajo përfshin fauna gjithë kafshët, p.sh. në paleontologjinë, ku bëhet fjalë për një "Fauna të Kreidezeit".

Shprehja vjen nga një emër i perëndisë romake Bona Dea. Alternative, umgangssprachliche Bezeichnungen sind Tierwelt oder Tierreich (im wissenschaftlichen Sprachgebrauch veraltet). Die Entsprechung der Fauna im Pflanzenreich ist die Flora.

Në një koncept të ngushtë Fauna përfshin të gjithë organizmat me ushqim heterotrofë.

Shpesh nuk studiohet e tere faune e një zonë (Meeresfauna, Wüstenfauna, Waldfauna oder Wattenmeerfauna), përkundrazi vetëm grupe të caktuara sistematike :


Literatura[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Matthias Schäfer (Hrsg.): Brohmer – Fauna von Deutschland. Ein Bestimmungsbuch unserer heimischen Tierwelt, 20. Aufl., Quelle & Meyer Verlag, Wiebelsheim 2000, ISBN 3-494-01295-4

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Animals – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
Wiki WikiFjalori: Fauna – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë
Wiki WikiFjalori: Fauna – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë