Jump to content

Flora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Flora (Latin: flos, lulja) paraqet botën bimore në përgjithësi, për dallim nga fauna - bota shtazore. Në veçanti, një grup taksonesh bimore të një pjese të caktuar të sipërfaqes së Tokës (kontinenti, zona gjeografike, vendi, rajoni) ose një periudhe të caktuar kohore në të kaluarën ose shtresën gjeologjike të Tokës, p.sh.: flora evropiane, flora e Ballkanit, flora devoniane, flora karbonifere ose flora që i është përshtatur jetës në një mjedis të caktuar, p.sh. flora detare, flora bakteriale e qumështit, flora e zorrëve. Sipas përkatësisë sistematike të taksoneve individuale të bimëve, p.sh. flora e baktereve, flora e algave, flora vaskulare. Duke pasur parasysh numrin e madh të taksoneve bimore, këto janë zona me florë pak a shumë të pasur. Pasuria e veçantë e llojeve të bimëve karakterizohet nga p.sh. flora e Gadishullit Ballkanik. Nga pikëpamja gjeografike, flora e pjesëve të caktuara të Tokës karakterizohet më së miri nga elementët floralë.[1] [2]

Gjeobotanika është disiplina shkencore e cila studion florën e zonave të veçanta.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Termi "flora" vjen nga gjuha latine Flora, perëndia e bimëve, luleve, dhe pjellorisë në mitologjinë romake. Termi korrespondues për jetën e kafshëve është fauna. Flora, fauna dhe forma të tjera të life si psh kërpudhat janë emërtuar ne mënyre kolektive si biota. Disa flora moderne dhe klasike janë rreshtuar me poshtë. [3][4]

Floristic regions in Europe according to Wolfgang Frey and Rainer Lösch
Plants
A fossil leaf from the extinct Comptonia columbiana, 48.5 million years old. Klondike Mountain Formation, Republic, Ferry County, Washington, USA. Stonerose Interpretive Center.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Taxus chinensis, Chinese Yew tree. Morton Arboretum
A closing venus fly trap.
An aloe vera plant.
Blueberry plant with berries.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Frodin, David G. 2001. Guide to Standard Floras of the World. Second edition. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-79077-2.
  2. ^ Flora Sinensis (access to the facsimile of the book, its French translation, and an article about it)
  3. ^ "Flora - Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary". Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2006. Marrë më 25 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2007. Marrë më 25 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]