University of Pennsylvania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

University of Pennsylvania, (lexo: Juniversiti of Pensilvania, sq.: Universiteti i Pensilvanisë), shkurt UPenn ose vetëm Penn, është një nga shkollat më të vjetra, hapur në vitin 1740 nga Benxhamin Frenklin, dhe ndodhet në Filadelfia të SHBA-ve. Ky universitet bën pjesë në Ivy League, që përben 8 shkollat më presitigjioze të ShBA-ve. Universiteti përmban programe universitare (undergraduate), pas-universitare (master), dhe programe doktorature (PhD).

Fakultet e këtij universiteti si ai i mjekësisë (Penn Med), biznesit (Wharton), dhe juridikut (Penn Law) janë nga më të njohurit në ShBA.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]