Federico Fellini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Federiko Fellini

Federico Fellini
Federiko.
U lind në20 janar 1920
Rimini, Itali
Vdiq31 tetor 1993
Romë, Itali
Profesioni
 • regjisor
 • skenar
 • producent
 • montazhier
 • shkrimtar
 • dizenjues
Vite aktiviteti1934-1983
Vepra të shquara
Lista e plotë

Federiko Fellini (italisht: Federico Fellini) (Provinca e Riminit, 20 janar 1920 - Romë, 31 tetor 1993) ishte një regjizor dhe skenarist italian me famë botërore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Felini konsiderohet gjerësisht si një prej kineastëve më të shquar dhe më me ndikim në historinë e kinemasë. Fitues i katër Academy Awards për filmin më të mirë të huaj , për punën e tij si regjisor në vitin 1993 ai u nderua me çmimin Oskar për arritjet gjatë jetës. Fitues dy herë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Moskë ([1963 dhe 1987) , ka marrë edhe Palmën e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë në vitin 1960 dhe në Luanin e Artë për arritjet gjatë jetës në Festivalin e Filmit të Venecias në vitin 1985 .

Fellini me bashkshorten Xhulieta Masina në shesh xhirimin e filmit 1952

Jeta artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë një periudhe prej gati dyzet vjetësh realizoi filmat - nga "Sheiku i Bardhë" , 1952 në "La voce della luna" 1990 - Fellini krijoi galeri Portretesh në dhjetra e filma me një turmë të vogël të karaktereve të paharrueshme. Felini e quajti veten " një zejtar që s'ka asgjë për të thënë , por ai e di se si ta thotë atë . " Felini la vepra të paharrueshme , por edhe plot satirë mbuluar me një melankoli delikate , një stil që karakterizohet nga ëndrrat dhe vizionet e autorit Titujt e filmave të tij më të famshëm janë:

 • "La Strada" ,
 • "Netët e Cabirias" ,
 • "La Dolce Vita" ,
 • "8 ½ "
 • "Amarcord"
 • "La città delle donne"

Filma të cilët janë bërë toponime dhe metafora në komunikimin e përditshëm të përmendura në gjuhën origjinale italiane për të shpjeguar fenomene sociale dhe artistike në mbarë botën post post moderne.

Studio e Fellinit në Çineçita

Skenaret&Regjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]