Feja në Danimarkë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vor Frelsers Kirke në Esbjerg, Jutland.
Helgenæs Kirke, një kishë e zakonshme famullitare.

Nga të gjitha fetë në Danimarkë, më e njohura është Krishterimi në formën e Kishës Evangjeliste Luterane të Danimarkës, feja shtetërore. Sidoqoftë, geto(ghetto) të pothuajse të gjitha feve mund të gjenden në mesin e popullatës. Besimi i dytë më i madh është Islami, për shkak të emigracionit që nga viti 1980. Megjithatë, në përgjithësi danezët janë jofetarë, dhe pjesëmarrja në kishë është e ulët.[1]

Besimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Denmark – Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor". International Religious Freedom Report 2009. U.S. Department of State. 2009. Marrë më 23 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)