Feride Rushiti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Feride Rushiti
Feride Rushiti.jpg
Organizata kryesore: Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT)
Çmime të shquar: Çmimi Ndërkombëtar për Gratë e Guximshme 2018

Feride Rushiti është drejtoresha Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe është një nga aktivistet pioniere e të drejtave të njeriut në Kosovë.[1] Rushiti ka marrë Çmimi Ndërkombëtar për Gratë e Guximshme.[2][3]

Ajo përfundoi studimet në Fakultetin e Mjekësisë në Tiranë në vitin 1997.[1]

Si pasojë e luftës së vitit 1998-1999 Rushiti mobilizoi një ekip prej 45 profesionistë shëndetësor nga Kosova, për të sapo kthyerit e pasluftës dhe të mbijetuar të torturës.[1][4]

Pas më shumë se një dekade të lobimit nga aktivistët e grave, përfshirë Feride Rushiti, të mbijetuarit kanë të drejtë për kompensim si viktima të luftës. Ata filluan të regjistroheshin në Febrary 2018. Mbijetuarit e përdhunimit gjatë luftës mund të marrin $ 280 (rreth 228 Euro) në kompensim mujor.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Lajme / Kosovë (22 mars 2018). "Feride Rushitit do t'i ndahet Çmimi Ndërkombëtar për Gratë e Guximshme". Telegrafi. Marrë më 2018-04-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2019. Marrë më 3 prill 2018. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Upcoming 18:00 - 18:30 Ditari (22 mars 2018). "Feride Rushiti, fituese e çmimit për gra të guximshme". Zeriamerikes.com. Marrë më 2018-04-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Feride Rushiti nderohet nga Departamenti Amerikan i shtetit me çmimin "Gratë e guximshme" - Lajme - Kosova - Ministry of Foreign Affairs - Republic of Kosovo". Mfa-ks.net. 1 janar 1980. Marrë më 2018-04-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ 5:00 AM ET (27 mars 2018). "Not All Kosovar Women Raped During War With Serbia Apply For Compensation". NPR. Marrë më 2018-04-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT)