Ferwerderadeel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ferwerderadeel (kthjellim).


Ferwerderadeel
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Ferwerderadiel.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Friesland – stema Friesland
Kryeqëndra Ferwerd
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°19′46″V 5°50′27″L / 53.32944°V 5.840833°L / 53.32944; 5.840833 (Ferwerderadeel)Koordinatat: 53°19′46″V 5°50′27″L / 53.32944°V 5.840833°L / 53.32944; 5.840833 (Ferwerderadeel)
Sipërfaqja 133,18 km2
Popullsia 8.841 banorë 2010
Dendësia 66,38 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0518, 0519, 058
Kodi Postar 9071 - 9179
Kodi statistikor 1722
Ferwerd is located in Hollandë
Ferwerd
Ferwerd
Ferwerderadeel – harta_foto
www.ferwerderadiel.nl

Ferwerderadeel është një komunë në provincën FrieslandHolandë me sipërfaqe 133.18 km² dhe popullsi 8841 banorë[1]. Ferwerd është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Friesland