Jump to content

Fidia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fidia duke iu treguar frizet e Partenoni miqve të tij (1868) nga Sir Lawrence Alma-Tadema

Fidia (/ˈfɪdies/ /ˈfɪdiəs/; greqisht: Φειδίας, Pheidias; c. 480 – 430 p.e.sonë) ishte skulptor, piktor dhe arkitekt i Greqisë antike. Ai është autori i  statujës së Zeusit në Olimpia e cila ishte një nga Shtatë Mrekullitë e Botës së Lashtë

Fidia projektoji edhe statujat e perëndeshës AthinaAkropolin e Athinës, e njohur edhe  si Athina Parthenos brenda Partenoni dhe Athina Promakos, një kolose bronzi që qëndronte mes tij dhe propiles,[1] një portë monumentale, që shërbente si hyrje në Akropolin e Athinës.

Fidia ishte biri i Karmides së Athinës.[2] Njerëzit e hershëm besonin se mjeshtrit e tij ishin Hegias[3] dhe Ageladas. [nevojitet citimi]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akropoli i Athinës
Një skulpturë e priudhës romake, shekulli i II p.e.sonë gjetur në afërsi të shkollës Varvakeion pasqyron llojin e restauruar  të Athina Parthenos aktualisht ndodhet në Muzeun Kombëtarë të Arkeologjisë, Athinë
Një rindërtim i statujës së Zeusit të bërë nga Fidia'  në gdhendje,  ilustrim i Philippe Galle në 1572, nga një vizatim i Maarten van Heemskerck
Foto (2005) e atelies së Fidias në Olimpia

Disa paraqitje së punëve të inspiruara nga Fidia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Birte Lundgreen, "A Methodological Enquiry: The Great Bronze Athena by Phidias" The Journal of Hellenic Studies
  2. ^ Not the Charmides who participated in the tyranny at Athens.
  3. ^ Not to be confused with Hegias the neoplatonic philosopher.