Fikret Mualla Sajgi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fikret Mualla Sajgı (1904 në Kadıköy, Stamboll, Turqi – 20 korrik 1967 në Reillanne, Francë ) ishte një piktor avangardë i shekullit të 20-të me prejardhje turke . Puna e tij pasqyron ndikime nga Expressionizmi dhe Fauvismi, me tematikë që përqendrimi në jetën e rrugës në Paris, tubime sociale si kafene dhe cirk.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi në Kadıköy, Stamboll, por jetoi dhe punoi në Paris, një kohë të gjatë që nga viti 1939 si artist.

Fikret Mualla ishte shumë i dashur nga nëna e tij. Kjo marrëdhënie luajti një rol të rëndësishëm në jetën e tij të mëvonshme. Në moshën 12 vjeç, ai u gjymtua në këmbën e djathtë kur goditi me zor për të imituar xhaxhain e tij Hikmet Topuzer, një futbollist për Fenerbahçe SK . Pas shumë kohësh, ai humbi nënën e tij në një epidemi gripi . Babai i tij u martua me një grua shumë të re, megjithatë Fikret Mualla nuk e pranoi njerkën e tij.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Biography of Fikret Mualla Saygı". Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 1999. Marrë më 2 prill 2005. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Biyografi.info - Biografia e Fikret Mualla Saygı (in Turkish)
  • Master i madh Ansiclopedica