Jump to content

Filharmonia e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Filharmonia e Kosovës është një institucion në varësi të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës. U themelua në vitin 2000 si vazhdimësi e Orkestrës Simfonike të Radiotelevizionit të Prishtinës (e themeluar më 1975), veprimtaria e së cilës u shua me dhunë nga regjimi serb në vitin 1990.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Historia e Orkestres | Filharmonia e Kosoves". Marrë më 2022-08-02.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]