Jump to content

Baleti i Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Baleti në Kosovë është formuar për herë të parë në vitin 1972 së bashku me trupën e saj. Balerinët nga ky brez ishin të arsimuar në shkollën e mesme të Baletit në Shkup, nën udhëheqjen e drejtorit Tatjana Petkovska. Njëzet e pesë valltarë nga Kosova - nëntëmbëdhjetë meshkuj dhe gjashtë femra - diplomuar nga kjo shkollë e veçantë. Pas përfundimit me sukses të shkollimit të tyre, shumica e kërcimtarë u kthye në kryeqytet, Prishtinë. Baleti i Kosovës u formua në Teatrin Kombëtar të Kosovës. [1] Me historinë kulturore të Kosovës, u formuan dy trupa baleti të suksesshme: Trupa e brezit të parë dhe trupa të reja gjeneruese, e cila është edhe brezi i tanishëm.

Gjenerata e parë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Balerinet nga gjenerata e parë u arsimuan në Shkollën e Mesme të BaletitShkup nën drejtimin e Tatjana Petkovskës. Pas diplomimit të tyre, 25 kërcimtarë nga kjo klasë u kthyen në Prishtinë, ku formuan gjeneratën e parë zyrtare të Baletit të Kosovës brenda Teatrit Kombëtar të Kosovës. Kompania do te vazhdojë të performojë në të gjithë ish-Jugosllavinë, në Bienalen e Baletit në Lublanë dhe në Lojërat Verore në Dubrovnik. Për fat të keq, kompania u shpërbë me forcë në vitin 1991 për shkak të dhunës së vazhdueshme dhe kërcënimit të spastrimit etnik nga Luftërat Jugosllave.

Anëtarët e gjeneratës së parë ishin: Ahmet Brahimaj, Rustem Selca, Rrustem Bajrami,Asma Mulla, Selajdin Kice, Gani Loshi dhe Jonuz Beqiraj. Ata kryen nën drejtimin e Abdurrahman Nokshiqit. Për shkak të mungesës së balerinave, u bashkuan me kompaninë (përfshirë Nexhmije Meha Selma dhe Sabrije Spahiu Shkreli), si dhe dy kërcimtarë të baletit nga Kosova (Enver Elshani dhe Jashar Berisha).

Gjatë kësaj periudhe, Baleti i Kosovës ka punuar me shumë artistë të ftuar nga e gjithë bota. Këta kërcimtarë përfshinin Angli në: Vanda Ibra, Suzan Lejk dhe Xhoana Xhenkins; Poloni: Joana Andziak, Lidija Tomashevska dhe Ana Stavnjak; Rumani: Lilana Benudau; Beograd: Vjollca Curri; dhe Filipinet: Marja Bertlan

Gjenerata e dytë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2001, me përfundimin e Luftërave Jugosllave, Ahmet Brahimaj vendosi të rindërtojë kompaninë. Duke ndjekur këtë përpjekje, themeloi Shkollën e Mesme të Lartë të Baletit në bashkëpunim me Prenk Jakovën; Shkolla e mesme muzikore, dhe filloi të rekrutojë të rinjtë. Pesë vjet më vonë, klasa e parë e kësaj shkolle u diplomua nën drejtimin e tij. Sot, këta kërcimtarë përbëjnë ansamblin kryesor të Baletit të Kosovës si Gjenerata e Dytë e kompanisë.

Valltarët e shquar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trupa e Baletit e Kosovës përfshin valltarë të diplomuar. Emrat e të cilat janë të shënuara më poshtë:

 • Behie Murtezi
 • Abetare Hyseni
 • Drilon Podrimçaku
 • Vjollca Lugiqi
 • Fisnik Smani
 • Sinan Kajtazi
 • Teuta Krasniqi
 • Jeta Musolli
 • Kreshnik Musolli
 • Labinot Rexhepi
 • Leonora Rexhepi
 • Lulijeta Ademi
 • Liridon Mziu
 • Vlora Prizreni
 • Marigonë Hoxha
 • Muhamet Bikliqi
 • Sead Vuniqi

Fatjon Sulstarova (artist i ftuar) Elton Cefa (artist i ftuar) Linda Shllaku (artist i ftuar)

 • Israel Rodriguez (Artist i ftuar)
 • Antonio P. Fini (Artist i ftuar)[1]

Baleti i Kosovës zotëron një trupë shumë aktive. Baleti ka kryer tregon shumë shfaqje, si moderne dhe klasike.

Pas ri-themelimit të saj, kompania ka punuar ngushtë me koreografin shqiptar Gjergj Prevazi në skenën e katër veprave të tij moderne: Transition II (Tranzicioni II), S'po dëgjohet gong, Kontrast (Contrast) dhe Performanca me solistet nga Tirana; Fatjon Sulstarova dhe Linda Shllaku. Kompania ka punuar gjerësisht me Elton Cefa për të ndërtuar repertorin e baletit klasik. Nën udhëheqjen e tij, kompania kryente disa fragmente nga Don Kishoti, Giselle, Le Corsaire dhe Liqeni Swan. Një marrëdhënie e rastit me balerinën e Parë bullgare Sylvia Tomov filloi prodhimin e baletit klasik të plotë për kompaninë, në këtë rast Bukuroshja e Fjetur.

Punime shtesë të vlerësuara në kuadër të repertorit të kompanisë përfshijnë:

 • Sergej Sergeev në skenën e Carmen
 • Konstantin Uralsky është më shumë se dy në Tango
 • Arthur Kuggeleyn është Oh Perëndia im; një xhirim i Dios Mio bërë posaçërisht për Baletin e Kosovës
 • Marrëdhëniet e Mehmet Ballkanit dhe Larisa Barth
 • Dashuria e Ilir Kerni që vret dhe diplomën e diplomimit
 • Dancing Alexander Tressor me Hënë
 • VERDI REQUIEM nga Michael Mao
 • Liria ime e Izraelit Rodriguez
 • Antonio Fini, "Ku drita bie"

Përveç punës me koreografë të shumë të njohur, Baleti i Kosovës ka bashkëpunuar me kompani të ndryshme valltarësh nga e gjithë bota. Midis tyre, kompania bashkëpunoi me teatrin eksperimental amerikan La Mama për të kryer muzikalin Diana.

Përveç kësaj, Baleti i Kosovës ka performuar në shumë festivale të valleve ndërkombëtare, duke përfshirë:

 • Festivali i Ohrit; Unë (7 gusht 2005)
 • Festivali Ndërkombëtar i Vallëzimit dhe Teatrit Moderne në Durrës; Nuk mund të dëgjojë gongun (9 prill 2006)
 • Festivali Ndërkombëtar i Apollonisë; Kontrasti (29 gusht 2006)
 • Festivali Ndërkombëtar i Festivale Dance në Shkup; Performanca (10 prill, 2009)
 • Konkurrimi i Dance Scampa, Kreativiteti dhe Interpretimi në Elbasan; Performanca (10 shtator 2009)
 1. ^ Baleti i Kosovës. "Troupe". Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2013. Marrë më 24 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)