Jump to content

Firestone Tire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bridgestone Firestone, LLC
LlojiFilial i Bridgestone
IndustriaProdhim industrial
Themeluar nëAkron, Ohio (1900)
Zyrat qendroreNashville, Tennessee,
Shtetet e Bashkuara
Njerëzit kyç
Mark A. Emkes, CEO
Ken W. Weaver, CEO, Shumllojshmëri e produkteve Firestone
ProdhimiGoma
Fitimet 2,09 miliard $ (2004)
Numri i punëtorëve
23.000
Faqja e internetitwww.firestone.com

Firestone Tire and Rubber Company është një kompani e prodhimit të gomave themeluar nga Harvey Firestone1900 për furnizimin me goma pneumatike për vagonë, kaloshina, dhe format e tjera të transportit me rrota të zakonshme për epokën. Firestone shpejt pa potencial të madh për gomat e marketingut për automobila. Kompania është një pionier në prodhimin në masë të gomave. Firestone përdorur këtë marrëdhënie të bëhet furnizuesi i pajisjeve origjinale të makinave Ford Motor Company, dhe ishte gjithashtu aktiv në tregun e pjesëve të përdorura.

1988, kompania u shit në Korporatën Japanese Bridgestone.